7 tys. zasiłku pogrzebowego i dwie waloryzacje emerytur. Znamy plany rządu
2024-01-29, 17:28
- Chcemy, by zasiłek pogrzebowy pokrył większość kosztów przeciętnego pogrzebu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny i polityki społecznej, tłumacząc plany podniesienia kwoty wypłacanej po utracie bliskiej osoby z 4 do 7 tysięcy złotych. Wskazał też, że jego resort chce wprowadzić drugą waloryzację emerytur na stałe do systemu ubezpieczeń społecznych, ale obwarować ją pewnymi warunkami.
- Prace nad podwyższeniem zasiłku emerytalnego są na bardzo wczesnym etapie, to sam początek drogi - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Sebastian Gajewski pytany o podniesienie przez rząd zasiłku emerytalnego. - Dzisiaj pani minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała wniosek do wykazu prac legislacyjnych rządu. To sam początek długiej drogi kończącej się przyjęciem ustawy przez Radę Ministrów, a następnie jej trafieniem do Sejmu, Senatu i pana prezydenta - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że opracowany jest wniosek, założenia projektu i przygotowana ocena skutków regulacji, a także wstępny zarys tekstu nowego prawa. - Jako MRPiPS proponujemy, by zasiłek podnieść z 4 tys. do 7 tys. zł. To podwyżka oczywista i potrzebna, ona pojawiała się w programie zarówno KO jak i Nowej Lewicy. W umowie koalicyjnej także wyraźnie zobowiązaliśmy się do stworzenia osobom starszym godnych warunków po stracie małżonka. Ta strata, dramatyczna w sensie osobistym, jest także sytuacją trudną w sensie ekonomicznym. Traci się część dochodów gospodarstwa domowego, ale też pojawia się duży wydatek, czyli konieczność zorganizowania pogrzebu - wyjaśnił.
Jego zdaniem, dzisiaj za 4 tys. zł "w zasadzie nie da się zorganizować pogrzebu", choć jego koszty wahają się w zależności od miejscowości i województwa. - Chcemy, by zasiłek pogrzebowy pokrył większość przeciętnego pogrzebu, stąd propozycja podniesienia go - zaznaczył wiceminister polityki społecznej.
Druga waloryzacja emerytur - i systemowo, i interwencyjnie
Gość Polskiego Radia 24 pytany był też o prace nad drugą waloryzacją emerytur. Podkreślił, że miałaby być ona "zaszyta na stałe" w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, "także w odniesieniu do zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych", ale jednocześnie byłaby rozwiązaniem interwencyjnym.
REKLAMA
- Proponujemy, że - co do zasady - mamy jedną, marcową waloryzację, na którą czekają wszyscy emeryci, ale w latach podwyższonej inflacji, gdy za pierwsze półrocze jest ona wyższa niż 5 proc., wchodzimy z drugą waloryzacją we wrześniu, mającą skompensować skutki wzrostu cen ponoszone przez emerytur - wyjaśnił.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Czytaj także:
- Seniorzy mogą liczyć nie tylko na wyższe emerytury w 2024 roku. Rząd zabezpieczył już środki
- Wyższy limit zarobków dla emerytów i rencistów. Kwota wzrasta do ponad 5 tys. zł
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Małgorzata Naukowicz
Gość: dr hab. Sebastian Gajewski (wiceminister rodziny i polityki społecznej)
REKLAMA
Data emisji: 29.01.2024
Godzina emisji: 16.35
Polskie Radio 24/ mbl
kor-wm
REKLAMA
REKLAMA