Emmanuel Macron piętnuje Polskę. Będzie domagał się sankcji
Jeśli Emanuel Macron zostanie prezydentem, będzie domagał się sankcji UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii i rozgrywa różnice kosztów społecznych". Kandydat na prezydenta Francji nawiązał w ten sposób do kwestii przeniesienia produkcji firmy Whirlpool z fabryki z jego rodzinnego Amiens do Łodzi. O wypowiedzi francuskiego polityka rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Maria Szurowska (Energetyka24.com), Maciej Mazur (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) i Radosław Górecki (Ghelamco Poland).
2017-05-05, 10:05
Posłuchaj
W wywiadzie dla francuskiej gazety "Voix du Nord" Emmanuel Macron potwierdził, że jest zwolennikiem sankcji ze strony Unii Europejskiej wobec Polski. Dodał, że nie chce aby Europa rozwijała się według obecnej linii politycznej. Domaga się od niej większej solidarności, w tym także harmonizacji podatkowej i prawa dotyczącego spraw socjalnych w skali całej Unii. Jego zdaniem, nie można zaakceptować sytuacji, w której państwo członkowskie, które wykorzystują istniejące różnice socjalne naruszając tym samym principia na jakich oparta jest Unia. Emmanuel Macron stwierdził, że jeśli zostanie wybrany prezydentem Francji, to sprawa Whirlpoolu i sankcji wobec Polski będzie w ciągu trzech miesięcy musi być rozpatrzona. Wyjaśnił, że będą brane pod uwagę kwestie dotyczące praw, ale i przestrzegania wartości, którymi kieruje się Unia Europejska.
Zdaniem Marii Szurowskiej, jeśli firma produkuje taniej, bo pracownicy zarabiają mniej i mają niższe zabezpieczenia socjalne, to nie jest za dobrze dla rynku pracy i automatyzacji produkcji. – Jeśli mamy taniego pracownika, to nie zainwestujemy w maszyny, w rozwój innowacyjnych technologii, bo nie ma takiej konieczności, konkurujemy ceną tak czy siak – tłumaczyła. Dodała, że Macron wypowiada nośne hasła, jednak prawdą jest, że w Polsce „mamy problem z pracownikami, którzy nie otrzymują odpowiedniego zabezpieczenia socjalnego.”
Radosław Górecki ocenił, że Emmanuel Macron po części ma rację, bowiem polscy pracownicy zarabiają mniej. Z drugiej jednak strony do Polski wiele firm przenosi swoje usługi, dlatego, że jest taniej pod względem siły roboczej. – Jesteśmy krajem, który wciąż jest na początku swojego rozwoju, od 1990 roku budujemy kapitalizm i zrobiliśmy olbrzymi postęp, ale wciąż nie dogoniliśmy Europy Zachodniej – podkreślił.
Maciej Mazur tłumaczył, że jeśli koszty pracy we Francji są 4-krotnie wyższe, naturalnym jest przeniesienie produkcji do kraju, gdzie są niższe. – Z jednej strony powinniśmy cały czas zabiegać o takie firmy, z drugiej dążyć do tego, by nasze koszty wyrównywały się przynajmniej ze średnią unijna – zaznaczył.
REKLAMA
W rozmowie także m.in. o biurach w Warszawie i współpracy PGNiG z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
____________________
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 05.05.2017
Godzina emisji: 9:10
REKLAMA