Bardzo dobre wieści z polskiej gospodarki. Rośnie szybciej niż przewidywali ekonomiści
Wyniki gospodarcze Polski są dużym sukcesem - powiedziała premier Beata Szydło. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale tego roku realny wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniósł 4 procent w porównaniu rok do roku. Premier Szydło podkreśliła, że o sukcesie gospodarczym Polski świadczą także wcześniejsze dane dotyczące eksportu czy wykorzystania środków unijnych. Sytuację gospodarczą w audycji Rządy Pieniądza komentowali dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers), Marek Tatała (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa).
2017-05-17, 11:08
Posłuchaj
Dr Kwiecień wskazywał, że są trzy filary poprawy koniunktury. Pierwszy, to wzrost konsumpcji prywatnej, budowany tym, co dzieje się na rynku pracy. – Poprawa w skali ostatnich kilku lat była bardzo imponująca, więc to buduje nie tylko dochód, ale pewność wśród konsumentów, że będzie lepiej – wyjaśnił. Drugi, to powracające inwestycje, „na razie głównie publiczne. Trzeci natomiast związany jest z poprawą sytuacji w Europie. – Można było mieć nadzieję, że po kilku latach wychodzenia z kryzysu w końcu będzie lepiej, ale w pewnym momencie przestano w to wierzyć i nagle zaskoczyło – mówił.
Zdaniem Marka Tatały wyniki to dobra chwilowa wiadomość, ale nie powinny przysłaniać dłuższej perspektywy. – Ważne będą te dane, które pokażą, jak kształtują się inwestycje. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na inwestycje prywatne, w planie Morawieckiego jest dojście do 25 proc. inwestycji w relacji do PKB, a do ich osiągniecia droga jest bardzo długa – mówił. Podkreślił, że „nie popadałby w hurraoptymizm, a starał się zadawać pytania, co z długofalowym wzrostem gospodarczym”.
Według Artura Bartoszewicza, z punktu widzenia ścieżki rozwojowej i konwergencji, zmniejszenia dysproporcji między nami a Europą, taki wzrost jest niewystarczający. Gość podkreślił, że gros wzrostu gospodarczego zbudowaliśmy na długu. – To niebezpieczna sytuacja, bo warto, gdy uzyskamy dzisiaj taki potencjał trochę wyższy, wzrostowy, zastanowić się, jak zmniejszać deficyt budżetowy i wdrożyć strategię związaną ze zmniejszaniem długu – tłumaczył. Dodał, że jeśli jest troszeczkę lepiej, powinno się odłożyć pieniądze i przygotowywać na złe czasy. – A politycy powinni przestać zachwycać się sytuacją, która dzieje się w gospodarce i postawić sobie cele 7-8-9 proc. wzrostu – podsumował.
W rozmowie także m.in. o wzmacnianiu złotego i powszechnym samorządzie gospodarczym.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.
Polskie Radio 24/ip
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 17.05.2017
Godzina emisji: 9:10
REKLAMA
REKLAMA