Pakiet wierzycielski. „To ucywilizowanie relacji w gospodarce”
Wchodzi w życie część przepisów tzw. pakietu wierzycielskiego. Dzięki nim będzie można łatwiej sprawdzić czy potencjalny kontrahent jest wiarygodny, a dłużnicy będą lepiej chronieni przed nieuczciwym wpisem do rejestru dłużników BIG. O przepisach wchodzących w życie rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (SGH), Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i Agnieszka Durlik (KIG).
2017-11-13, 10:36
Posłuchaj
Jak podkreśliła Agnieszka Durlik, wszystkie działania zmierzające do tego, by przyspieszyć dokonywane płatności za zobowiązania handlowe, ma pozytywny wymiar.
- Nie jest też zbyt łatwo, szczególnie małym i średnim firmom, sprawdzić dziś swojego kontrahenta zwłaszcza gdy jego pozycja rynkowa jest słabsza, gdy mają do czynienia z dużym zamawiającym – zauważyła.
Zdaniem Mariana Szołuchy, jest to krok w kierunku „jeszcze większego niż obecnie ucywilizowania relacji panujących w naszej gospodarce”. - To krok zrodzony przez potrzebę, bo był od dawna sygnalizowany przez środowiska gospodarcze – przypomniał.
- Sądzę, że same te rozwiązania będą stwarzały presję na nieuczciwych dłużników. Nawet nie muszą koniecznie być stosowane. Sama świadomość, że są, że jest łatwiejszy przepływ i dostęp z punktu widzenia wierzyciela do informacji, to dobre rozwiązanie – stwierdził Szołucha.
REKLAMA
Podobnego zdania był dr Artur Bartoszewicz. - Każde rozwiązanie, które normalizuje relacje kontrahentów, jest dobrym rozwiązaniem – podsumował.
Część przepisów tzw. pakietu wierzycielskiego zacznie obowiązywać od poniedziałku 13 listopada.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 13.11.17
REKLAMA
Godzina emisji: 9:09
REKLAMA