"Rządy pieniądza" o budżecie na 2019 rok i dynamice konsumpcji

Rok 2019 będzie trudny z punktu widzenia budżetu państwa i osiągnięcia wkaźników, które założył rząd. Coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności waloryzacji 500+ ze względu na dymikę konsumpcji. O tym m.in. rozmawiali goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. 

2018-07-12, 14:30

"Rządy pieniądza" o budżecie na 2019 rok i dynamice konsumpcji
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Budżet na 2019 rok i spowolnienie konsumpcji - o tym m.in. rozmawiali goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. Marek Zuber (ekonomista), Mariusz Adamiak (PKO BP), Artur Bartoszewicz (SGH) część I.
+
Dodaj do playlisty

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Marek Zuber (ekonomista), Mariusz Adamiak (PKO BP),  Artur Bartoszewicz (SGH). 

Marek Zuber postawił tezę, że rok 2019 będzie "trudny z trudnym budżetem". - A mogę tak mówić, bo nie należę do osób, które wieściły załamanie budżetu w 2016 i 2017 roku, gdy wprowadzano program 500+ - stwierdził. 

-  Wydawało mi się, że będziemy mieć niezłą koniunkturę. I faktycznie to były dwa najlepsze lata. Ale musimy pamiętać, że nadal mamy dziurę budżetową. Teraz może nadejść trudny czas dla minister finansów - podkreślił.

Marek Zuber spodziewa się wyhamowania koniunktury na świecie. - To może się wydarzyć, ale trudno wróżyć z fusów - dodał.

REKLAMA

Odnosząc się do pomysłu waloryzacji 500+, Artur Bartoszewicz zwrócił uwagę, że kwestia wyrównania wartości pieniądza jest istotnym czynnikiem, który wpływa na konsumpcję.

- Ale oczywiście nie ma mowy o waloryzacji tej kwoty.  Czy zatem rząd nie znajdzie innej rekompensaty tego typu zjawisk, bo mając inflację pieniądz traci na wartości A to oznacza, że ilość dóbr, które możemy kupić za te 500 zł jest coraz mniejsza - mówił. 

Prawdą jest - według Mariusza Adamiaka - że impuls konsumpcyjny wygasa. - Ale tempo wzrostu gospodarczego nie powinno być celem samym w sobie. Ponieważ jeśli jest ono stawiane jako priorytet nie patrząc na inne czynniki dochodzi do przegrzania gospodarki - podkreślił. 

W drugiej części audycji eksperci zastanawiali się, czy budżet w 2019 roku nie będzie "budżetem dużych wyzwań".  Jednym z takich wyzwań są postulaty a nawet żądania Solidarności o 12 proc. podwyżki dla budżetówki. Przypomnijmy, że projekt ustawy budżetowej na 2019 rok przewiduje zamrożenie płac w sferze budżetowej. Innym tematem były dodatki dla pielęgniarek. Powstaje zatem pytanie, czy nie pojawią się kolejne grupy zawodowe, które będą chciały wywalczyć podwyżki?  

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej