"Rządy Pieniądza": ubywa środków na lokatach. Oszczędzamy mniej?
Z badań Expandera wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat, mimo wzrostu wynagrodzeń, wysokość kwot zgromadzonych na lokatach bankowych spadła. O tym, czy oznacza to, że Polacy oszczędzają coraz mniej, rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2018-11-08, 11:19
Posłuchaj
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wskazywała, że z drugiej strony, według danych NBP, przybywa pieniędzy na rachunkach bieżących. Nie jest więc tak, że Polacy oszczędzają mniej, tylko po prostu spada chęć do lokat terminowych.
Roman Przasnyski z Gerda Broker powiedział, że nie jest przekonany, czy spadek wartości środków zgromadzonych na lokatach jest skutkiem mniejszego zaufania do banków. Jego zdaniem jest to raczej spowodowane brakiem wiary w realny zysk, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Jak wskazywał, zmieniają się też trendy - teraz najpopularniejsze trzymanie jest pieniędzy na lokatach krótkoterminowych, 3 i 6-miesięcznych.
Podobnie uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wskazywała, przy obecnych stopach procentowych często oprocentowanie rachunku bieżącego i lokaty terminowej niewiele się różni, więc klient, pozbywając się części zysku, trzymając pieniądze na zwykłym w koncie bankowym zystuje większą elastyczność w obracaniu nimi, niż gdyby miałyby być one trzymane na lokacie terminowej.
Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md
REKLAMA