"Rządy Pieniądza". Sprawa nielegalnego uboju uderza w cały eksport żywności

Gośćmi "Rządów Pieniądza" - audycji nadawanej w Polskim Radiu 24 byli: Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision, Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Artur Bartoszewicz z SGH.

2019-02-05, 14:10

"Rządy Pieniądza". Sprawa nielegalnego uboju uderza w cały eksport żywności
W przypadku wołowiny system EUROP jest stosowany w rzeźniach.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Gośćmi "Rządów Pieniądza" - audycji nadawanej w polskim Radiu 24 byli: Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision, Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Artur Bartoszewicz z SGH. Dyskusję prowadziła Anna Grabowska. (Cz.1)
+
Dodaj do playlisty

Rozmawiano m.in. na temat skandalu związanego z nielegalnym ubojem chorych krów, który może negatywnie odbić się nie tylko na eksporcie polskiej wołowiny, ale także innych naszych produktów żywnościowych, zwłaszcza mięsa.

Podkopać polską konkurencję

Jak zauważył Mariusz Adamiak - zdecydowana większość polskiego eksportu trafia do państw Unii Europejskiej i obecna sytuacja już jest wykorzystywana do tego, by "podkopać polską pozycję konkurencyjną". Zdaniem rozmówcy - zagrożenie wizerunkowe jest poważne i nasze miejsce w eksporcie mięsa wołowego mogą zająć inni.

Według Tomasza Kaczora - nie chodzi w tym wypadku wyłącznie o mięso bo sprawa uderza w cały nasz eksport spożywczy, którym się tak chlubimy. Druga sprawa - zauważył - to podważanie wiarygodności naszej Inspekcji Sanitarnej, co może mieć dalekosiężne konsekwencje dotyczące nie tylko mięsa. A do tego mamy konkurentów - dodał - którzy chcą wejść na rynki, gdzie my jesteśmy.

Protekcjonizm w UE

Zdaniem Tomasza Bartoszewicza - w UE państwa wykorzystują różnego rodzaju kruczki prawne korzystne dla danego kraju czy dla danego sektora, by chronić własny rynek przed konkurencją. 

REKLAMA

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej