"Rządy Pieniądza": eksperci o elektronicznym PIT
Od 15 lutego każdy obywatel za pomocą portalu podatki.gov.pl każdy obywatel będzie mógł obejrzeć i przesłać swój PIT. Dokument w pierwotnej wersji zostanie przygotowany przez skarbówkę, a my będziemy mogli zdecydować np. o tym, z jakich ulg skorzystamy i komu przekazać 1 procent podatku. O tym rozwiązaniu dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2019-02-11, 10:15
Posłuchaj
Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha powiedział, że "jeżeli coś jest złe, to nie przestanie być złe, jeśli bedzie realizowane w formie cyfrowej".
- Rząd doskonaje zdaje sobie sprawę, że podatek PIT jest podatkiem bezsensownym, jeżeli chodzi o jego efektywność. Takie wnioski płyną też z analiz, dostarczanych przez pracowników aparatu skarbowego - podkreślił ekspert. Jak dodał, rząd ma inne podatki i inne rozwiązania, które mogłyby się sprawdzić lepiej niż podatek dochodowy.
Dr Artur Bartoszewicz z SGH mówię, że ewentualne zmiany powinny dotyczyć całego systemu, a nie tylko wybranych jego elementów, jak na przykład podatku dochodowego. Zaznaczył, że elektroniczny PIT to ułatwienie, które jednak nie rozwiązuje zasadniczych problemów systemu podatkowego.
- PIT ma być dla nas ładniejszy, wygodniejszy, ale to nie zmienia niczego w państwie, tylko zwiększy funkcjonowania każdego systemu - powiedział dr Artur Bartoszewicz.
REKLAMA
Maciej Stańczuk z Konfederacji Lewiatan mówił, że celem samej reformy nie jest raczej naprawianie mankamentów systemu podatkowego, ale próba wciągnięcia obywateli w proces cyfryzacji, tak, by gospodarka mogła powoli stawać się gospodarką cyfrową.
- Ja to tak rozumiem, i trudno tu krytykować dobre pomysły rządu i Ministerstwa Finansów, które umożliwiają składanie PIT-ów drogą elektroniczną. Inna dyskusja dotyczy całego systemu podatkowego - podkreślił.
Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md
REKLAMA
REKLAMA