"Rządy Pieniądza" Eksperci: ustawa antylichwiarska dobrym krokiem
Rząd na dzisiejszym posiedzieniu przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej. Zakłada ona m.in. wprowadzenie kary od trzech miesięcy do pięciu lat za żądanie nadmiernych kosztów pożyczki oraz włączenie firm pożyczkowych pod nadzór KNF. O nowych przepisach dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2019-06-18, 13:34
Posłuchaj
Mariusz Adamiak z banku PKO BP przyznał, że podobają mu się rządowe propozycje, ale - jak podkreślił - wprowadzenie nowych przepisów nie sprawi, że nagle z rynku znikną wszystkie patologie. Jego zdaniem ustawa może natomiast ograniczyć sytuacje, gdy firmy pożyczkowe, bazując na łatwowierności np. osób starszych, narzucają im narastające skokowo koszty pożyczek. Jak mówił Mariusz Adamiak, przepisy ograniczą tego typu proceder, ale z drugiej strony osoby najbardziej zdesperowane, zamiast iść do operatora chwilówek, mogą zacząć brać pieniądze od, jak to ujął, "dzielnicowego bandyty".
- O takich sytuacjach też trzeba będzie pamiętać i nim przeciwdziałać (...) Ustawa nie rozwiąże wszystkich problemów, ale na pewno ucywilizuje pewne sprawy i utrudni życie nieuczciwym firmom- zaznaczył.
Ekonomista Marek Wołos powiedział, że ustawa nieco ułatwi życie bankom, zmagającym się się z coraz większą konkurencją ze strony firm pożyczkowych, które teraz będą działać w zupełnie nowym reżimie prawnym. Jak mówił, ustawa jest "początkiem porządkowania rynku". Jego zdaniem powinno się też zwrócić uwagę na przykład na sposób, w jaki pożyczkodawcy się reklamują.
Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md
REKLAMA
REKLAMA