X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: podwyżka akcyzy powinna być wprowadzona z większym wyprzedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:30
- Gdyby rząd przeznaczał pieniądze z podatków, na jeden konkretny cel to miałby z tym kłopot, bo oczekujemy od niego większej elastyczności w finansach publicznych, także po stronie wydatkowej – powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista dr Marian Szołucha, komentując pomysły opozycji, aby pieniądze z podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol przeznaczyć na służbę zdrowia i edukacją zdrowotną Polaków.
Audio
Rząd przyjął pakiet MŚP  to prawie 50 uproszczeń, dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać przez 10 lat blisko 4 mld zł.
Rząd przyjął pakiet MŚP – to prawie 50 uproszczeń, dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać przez 10 lat blisko 4 mld zł.Foto: shutterstock, sasirin pamai

Zdaniem gościa audycji, potrzeby jest nam wzrost dochodów budżetowych czy z inwestycji, czy z uszczelniania systemu poboru podatków, ale podwyższanie ich w końcówce roku ocenił negatywnie.

- Nie mówię nie podwyżkom akcyzy na używki, ale jeżeli na to się decydujemy, to nie powinniśmy tego robić w połowie listopada, czyli na półtora miesiąca przed ich wprowadzeniem. Powinniśmy to zaplanować, poruszać się według mapy drogowej - mówił dr Marian Szołucha.

Wzrost akcyzy może zwiększyć przemyt

Ekspert przypomniał, że poprzedni rząd PO-PSL kilkakrotnie podwyższał  podatki i "nic dobrego z tego nie wynikało". Drugi gość audycji Mariusz Adamiak z PKO BP przypomniał, że początkowo akcyza na alkohol i papierosy miała wynosić 3 proc., zdecydowano się jednak na więcej. Ale, jak zauważył i tak opodatkowanie używek w Polsce nie jest wysokie. Mimo to opłaci się nielegalnie przywozić je zza wschodniej granicy. - Tajemnicą poliszynela jest to, że na Białorusi działają dwie fabryki tytoniowe, które produkują papierosy, które potem są przemycane. Jest to ciągła walka między służbami granicznymi a przemytnikami, którzy wtedy, gdy akcyza jest większa, mają większą pokusę, bo i większy zysk – mówił Mariusz Adamiak.

Estoński pomysł na small business

W czwartkowych "Rządach Pieniądza" poruszany był także temat nowych rozwiązań podatkowych zaproponowanych w exposé premiera: tzw. estońskiego CIT i  przyśpieszonej amortyzacji. Goście audycji ocenili je pozytywnie jako szansę na zwiększenie inwestycji naszych firm, ale także ograniczenie wywozu z Polski zysków przez przedsiębiorstwa zagraniczne.

- Co do zasady, zachęta do reinwestowania zysku, pozostawiania go w firmie zamiast wypłacania to rozwiązanie rozsądne, zwłaszcza gdy znaczną częścią polskiej gospodarki ciągle zarządzają podmioty z zagranicy, są właścicielami, i gdzie wypłata zysku oznacza finansowy drenaż naszego kraju – mówił dr Marian Szołucha.

Według Mariusza Adamiaka warto analizować jakich inwestycji dokonują przedsiębiorcy, szczególnie gdy w grę wchodzą popularne samochody z kratką. Natomiast już inwestycje w budynki, szczególnie w powierzchnie magazynowe są w jego opinii istotne także dla przyszłości gospodarki.

- Są to często bardzo nowoczesne magazyny, które do obsługi potrzebują niewielu ludzi (…). Są to całkiem pożyteczne inwestycje, choć najlepsze to te w badania i rozwój, których jest ciągle za mało, choć już dużo więcej – oceniał gość "Rządów Pieniądza".  

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodynią programu była Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

 

Czytaj także

Rząd uszczelnia podatki w obrocie paliwami, handlu w internecie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:42
Uszczelnienie VAT m.in. w handlu internetowym oraz eliminacja nieprawidłowości w akcyzie związanej z obrotem preparatami smarowymi, to niektóre założenia projektu nowelizacji ustawy o VAT, które przyjął rząd - poinformowało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów o znaczeniu aktywnej roli państwa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 16:45
"Państwo musi angażować się w gospodarkę, prowadzić inwestycje, choć oczywiście nie chodzi tu o własność państwową rodem z poprzedniej epoki. Chodzi o aktywną rolę państwa, które dba także o inwestorów prywatnych, w tym przede wszystkim tych mniejszych" – mówił gość "Rządów Pieniądza" wiceminister finansów Leszek Skiba w pierwszym dniu Kongresu 590 w Jasionce k/Rzeszowa.  
rozwiń zwiń