X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Unia wymyśla cele klimatycznie nie do zrealizowania przez wiele pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 14:00
- Transformacja klimatyczna brzmi fantastycznie, ale to raczej ma być jakaś nowa świecka religia, bo przecież każdemu jest potrzebny dostęp do czystego powietrza. Ale nie bierze się to z tego, że Komisja Europejska coś nam nakaże – mówił Andrzej Sadowski prezydent Centrum im Adama Smitha, ekspert programu "Rządy Pieniądza".  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/24Novembers

- Komisja Europejska zaczyna wymyślać cele nie do osiągnięcia, zwłaszcza że porzuciła "Strategię Lizbońską", która miała być miernikiem prześcigania Stanów Zjednoczonych i osiągnięcia nad nimi przewagi konkurencyjnej. Mija dekada i w tym samym czasie wymyślane są cele odległe z perspektywy życia jednego czy nawet wielu pokoleń, po to tylko, żeby biurokracja miała się czym zajmować i wydawać pieniądze – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, odnosząc się do priorytetów KE w zakresie ochrony klimatu.

Dodał, że nie ma globalnej gospodarki, ale klimat ma globalny charakter. Można się było o tym przekonać po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, kiedy to fala zanieczyszczonego powietrza dotarła do nas. Podobnie, gdy na Islandii wybuchł wulkan i sparaliżował loty na naszym kontynencie właśnie ze względu na zanieczyszczenie powietrza.

Walka z CO2 często wbrew rozsądkowi

- Jeżeli zatem dziś walczymy o dobry klimat na terenie Unii Europejskiej, a kominy są rozmieszczone wokół jej granicy to jaki to ma sens? – retorycznie pytał Andrzej Sadowski.

Wskazał dodatkowo na przykład importu cementu przez Wielką Brytanię z Pakistanu czy Indii, gdzie ma miejsce ogromna emisja CO2, to należałoby doliczyć do całej tej operacji ową emisję, którą z pozoru Anglia wyeksportowała. Importuje ją bowiem ponownie w produktach, które zużywa.

- Niezależnie od tego, jak to oceniamy, trend w UE jest jasny i wynika z tego, że w społeczeństwach wiodących krajów kwestie klimatyczne odgrywają istotną rolę (…). Unia ma w kwestiach neutralności klimatycznej bardzo ambitne cele – zerowa emisja dwutlenku węgla do 2050 r. – mówił Mariusz Adamiak z PKO BP.

Walka o klimat zmniejsza konkurencyjność UE?

Wyraził przekonanie, że kraje mające strukturę energetyczną opartą na źródłach odnawialnych mogą chcieć wykorzystać tę kwestię do zmiany konkurencyjności w Europie na korzyść lepiej rozwiniętych gospodarek.

- Polska gospodarka bardzo dobrze rozwija się od dłuższego czasu. Wchodzimy w 29. rok wzrostu, co jest już rekordem Europy i prawie świata. Wielu gospodarkom nadeptujemy na odcisk. Stąd takie inicjatywy jak dyrektywa transportowa czy może właśnie kwestie klimatyczne – powiedział Mariusz Adamiak.

Zaznaczył, że oczywiście kwestie klimatyczne powinny być podejmowane, ale w duchu solidarności, z uwzględnieniem uwarunkowań poszczególnych państw.

- Lepiej rozwinięte gospodarki są już na takim poziomie, że po wprowadzeniu tych rozwiązań zostaniemy zablokowaniu w możliwości doścignięcia ich w jakimkolwiek czasie – ocenił Andrzej Sadowski, a Mariusz Adamiak dodał, że „koszty nam po prostu wzrosną”.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskaRadio24/Anna Grabowska/SW

 

Zobacz więcej na temat: ekologia klimat

Czytaj także

Ocieplenie klimatu to nie mit. Włosi to wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:05
Włoskie ministerstwo edukacji chce, by ich system edukacji był pierwszym na świecie, gdzie najważniejszymi będą nauka o społeczeństwie i środowisku. Inne przedmioty mają funkcjonować wokół tych zagadnień. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipokryzja UE ws. węgla. Gani Polskę, toleruje otwieranie kopalni w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 16:52
- Wypychanie poza Unię Europejską produkcji stali, jest kuriozalne bo wciąż zużywamy jej bardzo wiele - stwierdził Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, gość audycji "Rządy Pieniądza". Wskazywał też na hipokryzję Brukseli, która gani Polskę za wykorzystywanie węgla, a toleruje jego spalanie w Niemczech i innych krajach "starej Unii". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madryt: drugi dzień szczytu COP25. Dyskusje o prawach do emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 14:41
Trwa drugi dzień szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie. Wypełniają go dyskusje na temat raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o zmianach klimatu oraz sposobu wdrożenia porozumienia paryskiego.
rozwiń zwiń