X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Ekspert: mimo pogorszenia w gospodarce dane pozwalają patrzeć na budżet z optymizmem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 14:43
- Założenia dotyczące budżetu na rok 2021 odzwierciedlają prognozy z ostatnich miesięcy. Nie są one przyjemne, bo mówimy o wzroście bezrobocia, mniejszych podwyżkach wynagrodzeń czy spadku konsumpcji jeszcze w tym roku, ale widzimy też, że spadki mogą być niższe niż to przywidywano. Optymistyczne jest więc to, że prognozy się poprawiają w ostatnim czasie, choć nadal musimy bardzo uważać na sytuację epidemiczną - mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 Piotr Palutkiewicz (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shtuterstock
Posłuchaj
22:18 PR24_MPLS 2020_07_29-09-07-10.mp3 Ekspert: mimo pogorszenia w gospodarce dane pozwalają patrzeć na budżet z optymizmem (Polskie Radio 24)

Projekt budżetu 2021 przyjęty przez rząd 28 lipca zakłada wzrost PKB o 4 proc., inflacji o 1,8 proc, wynagrodzeń średnio o 3,5 proc., zaś bezrobocie ma wynieść 7,5 proc. Jednocześnie przyjęto, że w 2020 r. spadek PKB wyniesie 4,6 proc., inflacja roczna 3,3 proc., a bezrobocie na koniec grudnia osiągnie 8 proc.

- Ale trzeba pamiętać, że nawet jeśli Polska dobrze poradzi sobie z epidemią, to ciągle aktualne pozostaje pytanie jak będą sobie radzić z nią na jesieni inne państwa, nasi partnerzy gospodarczy – mówił Piotr Palutkiewicz.

W opinii Rafała Sadocha z mBanku prognozy budżetowe przyjęte przez rząd są realne ale trzeba pamiętać, że istnieje bardzo dużo ryzyk związanych z dalszym poziomem aktywności gospodarczej. I nie chodzi tylko o poziom pandemii, ale o to jak gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa poradzą sobie w nowych warunkach.

- Tzw. V-kształtne odbicie w gospodarce teraz się materializuje. Gdy patrzymy jak aktywność wyglądała w maju, czerwcu i lipcu, to we wszystkich gospodarkach odbicie jest bardziej dynamiczne nip tego oczekiwaliśmy, ale jeżeli chodzi o budżet to wszystko zależy od tego jak będzie wyglądała gospodarka w II połowie 2020 r. - mówił Rafał Sadoch.

1200_premier_TT.jpg
Jest propozycja rządu ws. minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku

Piotr Palutkiewicz odwołał się do oceny wzrostu gospodarki zaproponowanej przez PFR, który ma wygląd odwróconego pierwiastka.

- Wszystkie dotychczasowe modele ekonomiczne teraz przestały się sprawdzać (…). Ale realne jest to, że po obecnym odbiciu będziemy mieć okres stagnacji czy też okres stabilnego wzrostu gospodarczego. To realna koncepcja  – ocenił Piotr Palutkiewicz.

Odnosząc się do kwestii wzrostu wynagrodzeń oraz płacy minimalnej eksperci twierdzili, że trzeba ponownie zastanowi się czy proponowane wcześniej przez rząd znaczne i szybkie podwyżki płacy minimalnej są wobec kryzysu uzasadnione. Co do podwyżki wynagrodzeń w ogóle, to podkreślali, że ukształtuje to rynek, który już przestał być rynkiem pracownika.

Pytania o los polskich kopalń

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali też o sytuacji w górnictwie po spotkaniu wicepremiera Jacka Sasina z górniczymi związkami.

- Który to już raz  wracamy do problemów polskich kopalń i jak zawsze kartą, które grają związki zawodowe jest wyjście w Warszawie z oponami na ulice – pytał retorycznie Piotr Palutkiewicz.  

W jego opinii to, że część kopalń jest nierentowne najlepiej byłoby zakończyć ich zamknięciem, wypłatą odpraw pracownikom i nie wypłacaniem im 14-ych pensji.

- Chodzi o zamknięcie tyko 4 najbardziej nierentownych kopalń przynoszących nawet 2 mld zł strat w ciągu ostatnich 10 lat – stwierdził Piotr Palutkiewicz dodając, że ich pracowników można przenieść do innych zakładów.

Zdaniem Rafała Sadocha kopalnie "trzeba unowocześnić i urynkowić, ale tym permanentnie chorym pomóc już chyba się nie da".

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Kościński: sytuacja budżetu jest dobra, ale będziemy dalej pobudzać gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 07:26
- Mimo realizacji zwiększonych potrzeb wynikających z działań osłonowych i wspierających gospodarkę sytuacja płynnościowa budżetu jest korzystna - powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochody budżetu w górę. Po odmrożeniu poprawia się sytuacja gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:00
Dochody budżetu państwa ogółem w okresie styczeń-czerwiec są wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r., a deficyt budżetowy po 6 miesiącach 2020 r. wynosi ok. 17 mld zł i jest niższy niż po maju – poinformowało Ministerstwo Finansów. W czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy nowelizacja budżetu? Henryk Kowalczyk wskazuje możliwą datę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:43
Sejm zajmie się we wrześniu nowelizacją budżetu państwa na rok 2020 - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów jej przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska wraca na stabilną ścieżkę rozwoju". Henryk Kowalczyk o budżecie państwa na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:37
- Minęliśmy największy dołek w polskiej gospodarce. Kwiecień i maj to były najtrudniejsze momenty. Teraz, patrząc na przychody podatkowe za czerwiec, są one porównywalne z czerwcem ubiegłego roku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Henryk Kowalczyk (PiS).
rozwiń zwiń