Ekonomiści: nowoczesna gospodarka będzie wymagała fachowców, których natychmiast trzeba uczyć konkretnych zawodów
Kształcenie fachowców w konkretnych dziedzinach nowoczesnej gospodarki to element Krajowego Planu Odbudowy, który musimy zrealizować. Służy temu kształcenie dualne, które w Polsce od lat kuleje. I do którego trzeba przekonać młodych ludzi i ich rodziców. Również firmy muszą dostać finansowe wsparcie na nauczanie zawodu. Będzie to proces, ale musimy zacząć go natychmiast - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber.
2021-06-10, 14:25
Podczas spotkania w szkole zawodowej w Tomaszowie Mazowieckim premier Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie tego rodzaju kształcenie dla przyszłości naszej gospodarki i jej rozwoju w kierunkach szczególnie pożądanych na etapie odbudowy po kryzysie i w przyszłości, która będzie wymagała coraz większej specjalizacji.
Powiązany Artykuł
Premier: przed nami bardzo dobre lata dla polskiej gospodarki
Ważna współpraca między szkołami a przedsiębiorcami
- Kierunek, w którym będziemy mieć więcej pracowników przygotowanych do wykonywanie konkretnego zawodu, a nie tylko ogólnie, jest z pewnością kierunkiem dobrym. Warto przy tym, aby szkoły nawiązywały relacje z przedsiębiorcami. Dyskusja na ten temat toczy się od lat, a firmy podnoszą np., że trudno jest im realizować praktyki zawodowe uczniów, ponieważ mogą oni pracować tylko w określonych godzinach, a akurat najciekawsze prace, których warto się nauczyć, odbywają się na drugiej czy trzeciej zmianie. Poza tym trudno namówić młodzież do nauki zawodu, przekonać do tego rodziców. Brakuje też nauczycieli zawodu – mówiła Agnieszka Durlik.
Posłuchaj
Dodała, że niezbędne dla rozwoju kształcenia zawodowego, dualnego byłoby przejrzenie kodeksu pracy pod kątem pracy młodocianych. Należy też zauważać oddolne inicjatywy firm, które podejmują temat kształcenia zawodowego na własne potrzeby.
Powiązany Artykuł
Krajowy Plan Odbudowy. Joanna Lichocka: mamy ogromną szansę na wielki skok gospodarczy
Zdaniem ekonomistki, sukces kształcenia zawodowego będzie możliwy tylko wtedy, gdy przedsiębiorca będzie miał możliwość związania ucznia ze sobą na przyszłość, a państwo będzie partycypowało w kosztach takiej dualnej edukacji. To umożliwi jej realizację także przez mniejsze firmy, przez rzemieślników.
REKLAMA
Krajowy Plan Odbudowy stawia na kształcenie zawodowe, innowacje technologiczne
- Odbudowa kształcenia zawodowego to część Krajowego Planu Odbudowy, bo chodzi w nim przede wszystkim o pchnięcie gospodarki na inne tory, w kierunku innowacji technologicznych. My przynajmniej od 15 lat rozmawiamy, że Polsce brakuje specjalistów, ale niekoniecznie tych z osiemnastoma doktoratami, ale po prostu wykształconych w zawodówkach – argumentował Marek Zuber.
Podawał przykład sektora automotive, gdzie od lat przez przedsiębiorców tworzone są szkoły zawodowe, po to, żeby mieć odpowiednio dopasowanych do swoich potrzeb pracowników.
Powiązany Artykuł
"Około 70 proc. Polaków zyska na tych rozwiązaniach". Marcin Porzucek o Polskim Ładzie
W gospodarce liczą się nie tylko pracownicy z wyższym wykształceniem
- Niestety gdzieś na początku tego wieku zbudowano wśród młodych ludzi przekonanie, że jeśli nie idziesz do liceum, a potem na studia, to jesteś niezdolny, jesteś nieudacznikiem. Zmiana tego to znacznie poważniejszy proces niż tylko wygenerowanie pieniędzy z budżetu krajowego czy unijnego. Czeka nas wielka praca nad zmianą podejścia – mówił Marek Zuber.
Goście Rządów Pieniądza rozmawiali również o wsparciu dla wsi, o którym jest mowa w Polskim Ładzie. W ich opinii zapisy o tworzeniu kooperatyw rolników, spółdzielni będą trudne do zrealizowania ze względu na podejście samych zainteresowanych, na historycznie zakorzenioną niechęć do tego typu inicjatyw. Natomiast rozwiązania prospołeczne na pewno wzmocnią polską wieś. Ważna będzie też rola wiejskich samorządów, aby zechciały skorzystać ze środków dostępnych na modernizację, informatyzację wsi.
REKLAMA
Anna Grabowska, jk
REKLAMA