more_horiz

Prezes BGK: inwestycje samorządów są priorytetem, kolejne miliardy już są im przekazywane

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 10:00
Prawie 23 mld już przyznał rząd samorządom na inwestycje w Programie Inwestycji Strategicznych. W kolejnym naborze programu złożyły ponad 11 tys. wniosków. Inflacja, brak pracowników, co jest reperkusją spowodowaną wojną na Ukrainie, będzie dla części realizujących inwestycje, dodatkowym wyzwaniem finansowym. Nie można było tego przewidzieć, ale analizujemy już jak ich wesprzeć, bo z samorządowych inwestycji nie zrezygnujemy  - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.Foto: BGK

Program Inwestycji Strategicznych jest elementem Polskiego Ładu. Polega on na udzielaniu za pośrednictwem BGK bezzwrotnego dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.

- Program cieszy się ogromnym zainteresowanie ze strony wszystkich jednostek samorządu, bo to zarówno gminy jak i powiaty, województwa, związki gmin. Drugi nabór zakończył się zebranie 11 tys. 850 wniosków na łączną kwotę prawie 81 mld zł. W jego ramach były dodatkowo samorządy z terenów po PGR-owskich oraz gminy uzdrowiskowe - przekazała prezes BGK.

Co cieszy się największym zainteresowaniem?

Poinformowała również, że najwięcej wniosków dotyczyło infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej co pokazuje jak podstawowe potrzeby mamy na terenie całej Polski. Widzimy już piękne główne arterie komunikacyjne, ale poza nimi, w gminach potrzeba jeszcze bardzo dużo dróg. Dlatego ponad 3 tys. 300 wniosków dotyczyło ich budowy. A kwota jak wchodzi w grę to ponad 28 mld zł.

- Przyczyną tak dużych potrzeb są dwa zjawiska. Z jednej strony to tak mała zamożność części samorządów, które przy niskich dochodach nie są w stanie planować inwestycji. Do tego dochodzi brak umiejętności kompetencyjnych w zakresie korzystania ze środków europejskich. Wiele gmin w ogóle z nich na inwestycje nie skorzystało. Ten program je do tego pobudza – stwierdziła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Odnosząc się do gmin po PGR-owskich wskazała, że  także w nich przede wszystkim potrzebna okazuje się infrastruktura drogowa oraz inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Co do gmin uzdrowiskowych to tam potrzebna jest odbudowa infrastruktury po pandemii Covid-19. Wiele z nich ucierpiało przez lock downy i teraz potrzebują środków na dofinansowanie działalności i rozbudowy.

Jak dokończyć inwestycje?

Prezes BGK mówiła również o problemach, na jakie napotyka część gmin i przedsiębiorców, którzy wygrali przetargi na realizację inwestycji lub zastanawiają się czy do nich stawać. Chodzi oczywiście o rosnące ceny towarów, ale też brak pracowników co jest również konsekwencją wojny na Ukrainie.

Jak wyjaśniała, jeśli gminie  nie wystarczy środków z promesy, którą otrzymała zgodnie ze swoim wnioskiem, będzie musiała dopłacić do inwestycji ze środków własnych. Zaznaczyła jednak, że zwykle gminy wnioskowały „z pewną górką” i teraz zen zapas się przydaje.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

- Schemat finansowania się nie zmienia w stosunku do pierwszego naboru. Promesa inwestycyjna jest wystawiana przez BGK dla samorządu. Ten podpisuje umowę z wykonawcą, który realizuje inwestycję ze środków własnych. Może je też pozyskać w sektorze bankowym. Rozliczenie inwestycji następuje, gdy BGK przekazuje samorządom środki za zrealizowaną inwestycję a samorząd reguluje płatność z wykonawcą. Jeśli inwestycje trwają dłużej niż 12 miesięcy mogą być rozłożone na 2 lub 3 płatności – wyjaśniała Beata Daszyńska Muzyczka.

Dodała, że inflacja i wzrost wartości cen materiałów powoduje, że także część inwestorów zastanawia się czy będzie w stanie „zmieścić się w kwotach”, które zaproponowali w przetargu.

- Z niektórymi prowadzimy już indywidualne rozmowy na temat tego, jakie będą możliwe rozwiązania. Konsultujemy to z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów tak, żeby nie trzeba było rezygnowań z inwestycji tak ważnych dla lokalnych społeczności. Ale jest to teraz wyzwanie – przyznała prezes BGK.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:34 Prezes banku BGK Beata Daszyńska-Muzyczka mówi o pomocy dla firm ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Prezes banku BGK Beata Daszyńska-Muzyczka mówi o pomocy dla firm ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem