Eksperci: dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce będą zależeć od stanu gospodarki i decyzji EBC

Wypowiedź prezesa NBP o jednej podwyżce stóp procentowych o 0,25 pkt. jest raczej poglądem prywatnym i sama w sobie nie wpłynie raczej na kurs złotego czy decyzje kredytobiorców lub oszczędzających np. w obligacje. Ważniejsza będzie decyzja  Europejskiego Banku Centralnego co do podwyżek stóp w strefie euro - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu ekonomicznego i dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB.

2022-07-19, 10:00

Eksperci: dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce będą zależeć od stanu gospodarki i decyzji EBC
Jeśli nawet stopy zostaną podwyższone o 0,25 proc. to byłoby to tylko działanie sygnalne, że RPP patrzy na to co się dzieje.Foto: shutterstock.com/SFIO CRACHO

 - Obniżki stóp procentowych to perspektywa raczej przyszłego roku a i tak będą one niewielkie i powolne. Przy inflacji przekraczającej 15 proc., a w pierwszym kwartale przyszłego roku może być jeszcze wyższa cały czas mam i będziemy mieć ujemne stopy procentowe rzędu 10 proc., a tak niskich nie mieliśmy nigdy w historii. Przy obecnej polityce gospodarczej, gdy przed chwilą weszły wakacje kredytowe a teraz dodatek węglowy, czyli stymulacji popytu, choć stopy są wysokie to jesteśmy nadal bardzo daleko od powrotu do celu inflacyjnego – mówił Przemysław Kwiecień.

W jego opinii należałoby być bardziej powściągliwym w deklaracji co do tego ile i kiedy zostaną podwyższone stopy procentowe niż czyni to prezes NBP podając, że stopy wzrosną jeszcze tylko raz i o 0,25 proc. Nawiązał tu do nieoficjalnej wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego w Sopocie.

Odniósł się też do tego, na ile taka informacja może mieć wpływ na wartość złotówki.

- Sytuacja jest dynamiczna, jest wiele przejawów spowolnienia gospodarczego, więc nie należy zamykać się na jakąś jedną drogę. Wypowiedź prezesa NBP może mieć wpływ na wartość złotego. W obecnej sytuacji wszystkie europejskie waluty są pod presją ze względu na kryzys energetyczny i to jak bardzo gospodarka ucierpi w wyniku całkowitego zatrzymania dostaw rosyjskiego gazu z czym wszyscy się już dziś liczą. Zawsze zaś było tak, że gdy euro na globalnej scenie ma problemy to złoty radzi sobie jeszcze gorzej. Jesteśmy dużym, płynnym rynkiem wschodzącym. W tej sytuacji dość energiczne podwyżki stóp procentowych w ostatnich miesiącach były czynnikiem stabilizującym kurs naszej waluty – wyjaśniał Przemysław Kwiecień.

REKLAMA

Piotr Arak zaznaczył, że wypowiedź prezesa NBP miała charakter nieoficjalny więc raczej zdradziła sposób myślenia inny niż ten z oficjalnych komunikatów wydawanych przez polski bank centralny.

- Jeśli nawet stopy zostaną podwyższone o 0,25 proc. to byłoby to tylko działanie sygnalne, że RPP patrzy na to co się dzieje. O wiele istotniejsze teraz dla ewentualnych jesiennych decyzji Rady będzie to, co wydarzy się w ciągu miesiąca, kiedy RPP się nie zbierze. Spotka się natomiast Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego i będziemy mieli pierwszą od 11 lat podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. EBC jest opóźniony w stosunku do FED, co doprowadziło do tego, kurs euro do dolara tak się osłabił. Wpływa to też na osłabienie złotego tak jak wszystkich walut powiązanych z rdzeniem Eurolandu-  powiedział Piotr Arak.

W jego opinii, jeśli EBC znacząco poniesie stopy procentowe, to RPP nie pozostanie nic innego jak dalsze podwyższanie stóp w Polsce. Za wysoką podwyżkę uznał np. 100 pkt. bazowych, albo zapowiedź, że ścieżka podwyżek w strefie euro będzie kontynuowana.

 

REKLAMA

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

P.Arak i P.Kwiecień oceniają inflację, stopy procentowe w Polsce i Eurolandzie ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 22:00
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej