more_horiz

Eksperci: mamy zbyt niską aktywność zawodową seniorów i brak młodych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 10:00
Aktywność zawodowa Polaków jest stanowczo zbyt niska. Niepokoi to szczególnie w grupie osób starszych, bo tych do dyspozycji na rynku będzie coraz więcej w stosunku do młodych pracowników. Wymaga to jednak korelacji z różnymi usługami opiekuńczymi, edukacją zawodową, czy też bardziej elastycznym podejściem do pracy ze strony pracodawców - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Wojciech Lewandowski z Wise Europa.
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/sculpies

Jak wynika z globalnego badania Randstad, wykonanego w roku 2022 i obejmujące Europę, państwa Azji i Pacyfiku, obu Ameryk, aż 92 proc. respondentów w pracy ceni sobie przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność. W Polsce ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi 94 proc. Jednocześnie Polacy zwracają uwagę na elastyczny  czas pracy – 80 proc. (za granicą 83 proc.), wartości, którymi kieruje się pracodawca oraz poczucie sensu wykonywanej pracy - 77 proc., podobnie jak w innych badanych krajach.

Natomiast częściej niż w innych krajach pracownicy szukają dodatkowego zatrudnienia, aby sprostać rosnącym kosztom życia. Jest tym zainteresowana już co trzecia osoba.

Bardziej optymistycznie niż respondenci w pozostałych krajach podchodzimy do ryzyka utraty pracy gdyż obawia się tego 32 proc. rodaków, podczas gdy globalny wskaźnik to 37 proc. Nadal mamy oczekiwania wobec pracodawców. Chodzi o oferowanie elastycznych godzin pracy czy szansę na  utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i czasem prywatnym. Aż 57 proc. pytanych Polaków nie wahałoby się odrzucić oferty pracy, gdyby miała ona negatywnie odbić się na ich prywatnym czasie.

Luka demograficzna stale rośnie

- Gdybyśmy badali osoby w wieku 19-65 lat to wskaźnik aktywności na pewno byłby większy. Ale mamy problem z aktywnością zawodową. Coraz więcej osób przechodzi na emeryturę, a coraz mniejsze grupy wchodzą na rynek pracy. Teraz wejdą jeszcze przedstawiciele jednego z ostatnich wyżów demograficznych, z jakim mieliśmy do czynienia na początku XX wieku. Potem będzie już coraz gorzeją już obecny wynik jest na pewno trudny dla gospodarki – oceniała Agnieszka Durlik.

Zaznaczyła też, że pracodawcy nie tylko mają problem ze znalezieniem osób do pracy ale też ze znalezieniem tych z odpowiednimi kwalifikacjami. Emigracja z Ukrainy tylko trochę to poprawiła. Zauważyła te szczególnie niski wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet co, jej zdaniem wiąże się z problemem związanym z brakiem usług społecznych także w stosunku do osób starszych, bo tych jest znacznie niej niż w wypadku dzieci. Inny problem to brak mobilności, ofert elastycznego zatrudnienia oraz podnoszenia kwalifikacji w tej grupie wiekowej.

Aktywizacja seniorów jest jedynym rozwiązaniem?

Wojciech Lewandowski podkreślił, że nasz rynek pracy na pewno będzie podążał w kierunku przedłużania aktywności zawodowej a to będzie wymagało dostosowania się do zmian na rynku pracy.

- Kwalifikacje nie są dane raz na zawsze, wymagają ciągłego uzupełniania. Karierę zawodową trzeba dzielić na kilka etapów. Jedno miejsce pracy przez całą  karierę, z tymi samymi kompetencjami to już nie ten czas – powiedział gość "Rządów Pieniądza".

W jego opinii dane o aktywności ekonomicznej Polaków były spodziewane.  Dlatego bez otwarcia rynku pracy ma imigrację, przygotowania strategii imigracyjnej określającej włączanie osób spoza Polski do naszego rynku pracy będzie trudno wyjść z obecnej sytuacji.. A trzeba też brać pod uwagą to, że inne państwa w UE też borykają się z tymi problemami.

Odnosząc się do tego czy Polacy obawiają się utraty pracy, ekonomiści wskazali, że jest ich mniej niż w Europie, a wręcz oczekują podwyżek płac, które miałyby im rekompensować skutki inflacji.

"Premia inflacyjna"

Agnieszka Durlik wskazała na tzw."premię inflacyjną", która chciałoby otrzymać wielu pytanych. Jednak  jej zdaniem będzie trudne do uzyskania, chyba że w zawodach wysoko specjalistycznych, gdzie fachowcy są cały czas poszukiwani. Dodała, że po chwilowych perturbacjach w końcowych miesiącach roku ponownie w pełni zagości w Polsce rynek pracownika.

Wojciech Lewandowski ocenił, że cały czas istotne jest dla Polaków godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Młode pokolenie, dopiero wchodzące na rynek pracy inaczej postrzega swoją pracę, chcą korzystać z wielu rozwiązań regulacyjnych, które to umożliwiają.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:06 Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Wojciech Lewandowski z Wise Europa komentują rynek pracy ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Wojciech Lewandowski z Wise Europa komentują rynek pracy ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Zobacz także

Zobacz także