Czy Bazylice Grobu Pańskiego grozi zawalenie?

Greccy archeolodzy, którzy prowadzą badania i konserwacje w Bazylice Grobu Pańskiego, alarmują, że bazylika jest w opłakanym stanie. Bazylika jest posadowiona na gruzie, a wody podziemne podmywają jej fundamenty i zagrożona jest kopuła świątyni. Niedawno odremontowano kaplicę Grobu Pańskiego, którą obecnie pielgrzymi mogą podziwiać w pełnej krasie, ale stan innych części świątyni budzi niepokój. O świątyni, jej historii i przyszłości mówiła w Polskim Radiu 24 profesor Katarzyna Zalewska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

2017-04-16, 16:33

Czy Bazylice Grobu Pańskiego grozi zawalenie?

Posłuchaj

16.04.2017 prof. Katarzyna Zalewska o Bazylice Grobu Pańskiego.
+
Dodaj do playlisty

Według prof. Zielińskiej sprawa nie jest aż tak alarmująca, jak może to wyglądać na pierwszy rzut oka. – Osiadanie terenu i przemieszczanie się jego warstw rzeczywiście stanowi pewne zagrożenie dla budowli, ale jest to już sytuacja dobrze znana i zbadana. Z tego powodu przez długi czas katedra w Mediolanie nie mogła zostać ukończona. – Myślę, że akurat w Bazylice Grobu Pańskiego współczesna technologia jest sobie w stanie poradzić z problemem osiadania, o ile nie przyjdzie trzęsienie ziemi – powiedziała historyczka sztuki.

Jak podkreślała rozmówczyni Polskiego Radia 24, od samego początku wznoszenia Bazylika była planowana jako ogromny kompleks budowli. – Budowa bazyliki rozpoczęła się dopiero w IV wieku. Musimy sobie zdawać sprawę, że Jezus został ukrzyżowany poza murami Jerozolimy, w miejscu, które było dawnym kamieniołomem. Dopiero kilka wieków później to miejsce znalazło się w granicach miasta – mówiła prof. Katarzyna Zielińska.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kk

___________________  

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 16:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej