Opieka żłobkowa kosztem Funduszu Pracy?
Rząd chce zwiększyć wydatki na rozwój placówek dla najmniejszych dzieci. Zastrzeżenia partnerów społecznych budzi to, że dodatkowe pieniądze mają pochodzić z Funduszu Pracy. O wątpliwościach mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Uczelni Korczaka.
2017-04-18, 11:10
Posłuchaj
Gość tłumaczył, że Fundusz Pracy jest funduszem celowym, a pochodzące z niego środki mają być przeznaczone na redukcję bezrobocia i wsparcie aktywnych programów na rynku pracy. W związku z tym kontrowersje budzi fakt, że MRPiPS zamierza przeznaczyć je na żłobki i program Maluch+.
Mirosław Grewiński wskazywał, że obecnie środki zgromadzone w Funduszu to około 10 mld złotych. – Paradoks polega na tym, że im wyższe bezrobocie, tym ich mniej. A im niższe, tym środków jest więcej. Logika jest taka, że jeśli dziś topnieje bezrobocie, jest nadwyżka, to może powinniśmy przesuwać ją na kolejne lata, reinwestować i zasilać problemy, które nastąpią – tłumaczył.
Zdaniem gościa, przesunięcia środków na rzecz żłobków trzeba by "zrobić bardzo inteligentnie", ponieważ ustawa precyzyjnie określa na co może być wydatkowany Fundusz Pracy. – Jeśli to będzie zero-jedynkowe przesunięcie, to pracodawcy mogą zawsze postawić pytanie, że to fundusz celowy i składkowy, to dlaczego przeznaczamy środki na inne cele – mówił.
Prof. Grewiński podkreślił, że w tym katalogu możliwości można na przykład zastanowić się, jak wesprzeć edukację żłobkową poprzez działania aktywizacji bezrobotnych, czy absolwentów po studiach pedagogicznych. Dodał, że byłby również zwolennikiem tego, by ktoś "systemowo przyjrzał się zjawisku funduszy celowych i składkowych".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/ip
___________________
REKLAMA
Data emisji: 18.04.2017
Godzina emisji: 10:08
Polecane
REKLAMA