Wyższe zasiłki i koniec profilowania osób bezrobotnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje reformę urzędów pracy. Chce m.in. znieść profilowanie osób bezrobotnych i podnieść wysokość zasiłku dla bezrobotnych do kwoty tysiąca złotych. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Mirosław Grewiński (Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej) i Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP).

2017-04-27, 11:20

Wyższe zasiłki i koniec profilowania osób bezrobotnych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pup.krapkowice.ibip.pl

Posłuchaj

27.04.17 Prof. Mirosław Grewiński i Łukasz Kozłowski o niskim bezrobociu i planowanej reformie urzędów pracy.
+
Dodaj do playlisty

Resort szacuje, że podniesienie wysokości zasiłku będzie wymagało ok. 500 mln zł dodatkowych środków z Funduszu Pracy.

Zdaniem prof. Mirosława Grewińskiego reforma instytucji rynku pracy jest konieczna i powinna iść w kierunku większej profesjonalizacji i dostępności usług „szczególnie doradztwa zawodowego, reorientacji zawodowej i pośrednictwa pracy”.

- W wielu przypadkach agencje zatrudnienia są bardziej skuteczne od urzędów pracy, ale reforma nie oznacza, że trzeba wszystko centralizować. Moim zdaniem powinniśmy jednak wrócić do rozwiązań z przeszłości gdy ministerstwo miało pewien wpływ na to, co robią regionalne i lokalne urzędy pracy – wyjaśnił.

W opinii Łukasza Kozłowskiego „stopa bezrobocia na poziomie 8 proc. przedstawia wartość bezrobocia rejestrowanego, zaś z dużych badań ankietowych wynika, że rzeczywiste bezrobocie spadło już do 5 proc.”.

REKLAMA

- Te 3 proc. różnicy wynika z tego, że część osób, które pracują w szarej strefie lub pracy nie poszukują, jest zarejestrowana jako osoby bezrobotne by korzystać z finansowanego ze środków publicznych ubezpieczenia zdrowotnego – podkreślił.

W programie także materiał Małgorzaty Głogowskiej na temat niskiego bezrobocia w Polsce.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

___________________ 

Data emisji: 27.04.17

Godzina emisji: 10:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej