Marnowanie żywności - problem społeczny i ekologiczny

Każdego roku w Polsce marnuje się co najmniej 9 mln ton żywności. Greenpeace Polska prowadzi akcję NieMarnujemy, w której namawia polityków, by przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że jedzenie trafi do potrzebujących. O akcji mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Ogniewska z Greenpeace Polska.

2017-04-27, 15:25

Marnowanie żywności - problem społeczny i ekologiczny
Przepisy przeciwdziałające marnotrawstwu żywności wprowadzono m.in. we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii.Foto: Tariq Abro / flickr

Posłuchaj

27.04.17 Anna Ogniewska o akcji Greenpeace „Nie Marnujemy”.
+
Dodaj do playlisty

Coroczne wyrzucanie 9 milionów ton żywności oznacza zmarnowanie ponad 1,72 miliardów metrów sześciennych wody, które zostały wykorzystane do jej produkcji. To tak, jakby każdy Polak codziennie przez rok wylewał sto 1,5-litrowych butelek. To także szkodliwe emisje do atmosfery, które odpowiadają łącznym rocznym emisjom dwutlenku węgla wszystkich samochodów osobowych w Polsce - 22,77 mln ton CO2.

Jak zaznaczyła Anna Ogniewska, marnowanie żywności jest problemem etycznym, ponieważ w skali świata ponad 1 mld osób głoduje, a 1/3 żywności jest wyrzucana.

W Polsce wg Anny Ogniewskiej, na skraju ubóstwa żyje 2,5 mln osób.- Jeśli żywność nie byłaby marnowana, ale odpowiednio wcześnie im przekazywana, nie tylko moglibyśmy zminimalizować negatywne skutki dla środowiska, ale i w dużo większym stopniu pomagać potrzebującym – zauważyła Ogniewska.

Zaproponowała także, żeby duże sklepy wypracowały procedury przekazywania organizacjom charytatywnym produktów, którym kończy się termin przydatności do spożycia. 

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

REKLAMA

Data emisji: 27.04.17

Godzina emisji: 14:33



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej