Sankcje USA i UE wobec Rosji. "Rosja nie zmieniła swojego zachowania"

Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok sankcje wobec Krymu i Sewastopola, terenów zaanektowanych przez Rosję. W najbliższych dniach można się także spodziewać decyzji dotyczących przedłużenia restrykcji gospodarczych wobec samej Rosji. Informacje dotyczące sankcji przychodzą kilka dni po tym, gdy zdecydował o nich również amerykański Senat. Gościem Polskiego Radia 24 był Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.

2017-06-19, 15:06

Sankcje USA i UE wobec Rosji. "Rosja nie zmieniła swojego zachowania"
Kapitol - siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych. Foto: flickr/Daniel Mennerich/CC BY-NC-ND 2.0

Posłuchaj

19.06.17 Witold Jurasz o sankcjach nakładanych na Rosję.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Witold Jurasz, fakt nałożenia sankcji przez Kongres jest według niego "reakcją na wydarzenia wewnątrzamerykańskie i podejrzenia o współpracę jeśli nie samego prezydenta to otoczenia".

- Nałożenie sankcji jest pozytywną wiadomością, bo Rosja nie zmieniła swojego zachowania, wojna nadal się toczy, okupacja Krymu i znacznej części Donbasu ma miejsce, a agresywna polityka zagraniczna nie uległa zmianie – wyliczał gość.

Dodał jednak, że problem polega tylko na tym, że sankcje nałożone na Rosję nie przynoszą nadmiernych efektów i wydaje się, że najtrudniejszy moment gospodarczy Rosja ma już za sobą. - Wiąże się to też z tym, że ceny ropy nie są już tak niskie, ale i z tym, że w rosyjskiej elicie władzy sporo jest sprawnych menadżerów, którzy dali sobie radę z tym pakietem sankcji – podsumował Jurasz.

Sankcje, które mają obowiązywać do 23 czerwca 2018 roku, obejmują zakaz importu produktów z Krymu i Sewastopola do UE oraz zakaz inwestowania na półwyspie. Oznacza to, że obywatele i firmy z UE nie mogą kupować tam nieruchomości, finansować krymskich firm i świadczyć związanych z tym usług.
Restrykcje dotyczą też usług turystycznych; statki turystyczne z UE nie mogą zawijać do portów na półwyspie, z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych.
Sankcje zakazują również eksportu na Krym niektórych dóbr i technologii w sektorze transportu, telekomunikacji, energii, wydobycia ropy, gazu i minerałów. Zakazane są także techniczne wsparcie, pośrednictwo i usługi budowlane oraz inżynieryjne dotyczące tych sektorów.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

REKLAMA

Data emisji: 19.06.17

Godzina emisji: 13:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej