Czy wizyta Trumpa może doprowadzić do nowych podziałów?
- Pierwsza wizyta Donalda Trumpa w Europie zszokowała unijnych przywódców lekceważącym podejście Trumpa do Transatlantyckiego Partnerstwa i sojuszniczych zobowiązań. Przed drugą wizytą Polska mogłaby otworzyć drzwi dla nowego stylu dyskusji nt. relacji UE i NATO. Polska podkreśla konieczność prowadzenia wspólnej polityki obronnej pod auspicjami NATO – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Annegret Bendiek, ekspertka berlińskiego ośrodka analitycznego Fundacja Nauka i Polityka.
2017-07-05, 13:41
Posłuchaj
Wielu komentatorów wskazuje, że Trump chce za pomocą wizyty w Polsce wykorzystać napięcia w UE. Według Annegret Bendiek podział w relacjach transatlantyckich jest bardzo mało prawdopodobny. - Kraje Unii zrobiły wiele w ostatnich miesiącach dla wspierania jedności, także w obszarze bezpieczeństwa. Istnieje ryzyko, że wizyta Trumpa może doprowadzić do nowych podziałów. Wierzę w mądrość przywódców państw europejskich i w to, że nie dadzą się wciągnąć w grę, którą chcą prowadzić nowe amerykańskie władze. Fakty i liczby z ostatnich miesięcy pokazują, że współpraca się zacieśnia – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Wizyta Donalda Trumpa w Polskim Radiu 24 - czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się we wtorek w Berlinie za wznowieniem rozmów ze Stanami Zjednoczonymi o umowie o wolnym handlu. Z kolei Stany Zjednoczone zaczynają promować protekcjonizm handlowy. Jak podkreślała analityczka, USA nie poradzą sobie bez rynku europejskiego. - Europa to największy wewnętrzny rynek świata. Nie da się zbudować globalnej pozycji bez Europy, to tylko recepta na ogromne straty finansowe. Zbyt wiele miejsc pracy w USA zależy od współpracy z Europą, by protekcjonizm się opłacał – powiedziała Annegret Bendiek.
Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 problem klimatyczny należy rozwiązywać w organizacjach międzynarodowych, a nie w relacjach dwustronnych. – Sprawy klimatu nie da się załatwić wypominając sobie błędy. Każda ze stron może sobie coś zarzucić. To na szczycie G20 jest miejsce tematów związanych z klimatem, a nie w rozmowach unijno-amerykańskich – wskazywała ekspertka.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Michał Strzałkowski.
Polskie Radio 24/kk/PAP
____________________
REKLAMA
Data emisji: 05.07.2017
Godzina emisji: 12:35
REKLAMA