"Decyzja komisji weryfikacyjnej przywraca poczucie sprawiedliwości"
Komisja weryfikacyjna uchyliła w całości decyzje reprywatyzacyjne w sprawie działek przy Twardej 8 i 10 w Warszawie, stwierdzając przy tym rażące naruszenie interesu społecznego przez prezydent Warszawy. W Polskim Radiu 24 komentarz Romana Mańki, publicysty z Fundacji FIBRE, a także Piotra Ciszewskiego, współautora książki poświęconej reprywatyzacji "Wszystkich nas nie spalicie".
2017-07-10, 15:07
Posłuchaj
Jak podkreślał na naszej antenie Roman Mańka, pierwsze decyzje komisji weryfikacyjnej zapadły w duchu sprawiedliwości społecznej. – Ideą prawa jest właśnie sprawiedliwość. Decyzja o przywróceniu miastu i społeczeństwu nieruchomości jest spełnieniem tej myśli – wskazywał gość PR24, podkreślając przy tym, że werdykt komisji "przywraca poczucie sprawiedliwości". – Pamiętajmy, że ws. reprywatyzacji mieliśmy do czynienia z potężnymi nieprawidłowościami – mówił komentator.
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, uzasadniając decyzje komisji ws. Twardej 8 i 10, mówił o rażącym naruszeniu interesu społecznego przez prezydent Warszawy. – Nie ulega wątpliwości, że w toku postępowania administracyjnego organ administracji publicznej powinien nie tyko uwzględnić indywidualny interes prawny, ale także interes ogółu – powiedział Jaki. Jak dodał, przebieg procesu reprywatyzacji może wskazywać, że działania miasta nakierowane były na przeprowadzenie reprywatyzacji, nie zaś na ochronę interesu społecznego.
– W kontekście wyjaśniania kwestii reprywatyzacji mamy do czynienia ze skandalicznym zachowaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Abstrahując od tego, czy komisja jest zgodna z konstytucją, czy też nie, na polityku wybranym przez warszawiaków na prezydenta ciąży moralny wytłumaczenia się ze swoich działań – pointował Roman Mańka.
Komisja zdecydowała o nadaniu postanowieniom o uchyleniu decyzji reprywatyzacyjnej, ws. Twardej 8 i 10, rygoru natychmiastowej wykonalności.
REKLAMA
Piotr Ciszewski w Polskim Radiu 24 zwracał uwagę na to, że Twarda 8 i 10 to jedynie wierzchołek góry lodowej. – Przez wiele lat patologia reprywatyzacyjna w Warszawie trwała w najlepsze. To są tylko dwa przypadki, a takich nieruchomości, przy reprywatyzacji których dochodziło do naruszenia prawa, było znacznie więcej – mówił gość PR24.
Zgodnie z ustawą, komisja weryfikacyjna może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną, uchylić ją lub przekazać sprawę zwrotu nieruchomości do ponownego rozpatrzenia. Komisja ma też prawo do wstrzymywania postępowań sądowych oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzami audycji byli Krzysztof Świątek i Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/IAR
__________________
Data emisji: 10.07.17
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA
REKLAMA