Warszawa: uroczystość wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

2017-07-17, 13:42

Warszawa: uroczystość wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznych
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera "Ł" tzw. "Łaczka". Foto: PAP/Marcin Obara

W poniedziałek z „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny. Zostały odnalezione przez IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych na tak zwanej „Łączce”. Uroczystość relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.

Posłuchaj

17.07.2017 Marcin Chmielnicki o uroczystościach na warszawskich Powązkach
+
Dodaj do playlisty

Wydarzenie odbyło kwaterze Ł, gdzie 7 Instytut Pamięci Narodowej zakończył ostatni, prowadzony od końca kwietnia, etap prac ekshumacyjnych. Poza ekspertami wzięło w nim udział ponad 200 wolontariuszy, prowadzonych przez wiceprezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił, że IPN od lat działa „aby ci, których mordowano strzałem w tył głowy, których potem skazywano na zapomnienie, aby ich odnaleźć, przywrócić nam wszystkim, przypisując im imiona i nazwiska”. Wyraził też nadzieję, że na Łączce powstanie Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślał Marcin Chmielnicki, część wydobytych szczątków czeka jeszcze na identyfikację, która pozwoli ustalić kolejne nazwiska.

- W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ministrów, a także mieszkańcy Warszawy. Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna pracę nad identyfikacją ciał. Nie będzie to proste, ponieważ te szczątki znajdowały się pod mogiłami dla osób zasłużonych w PRL-u. Zespół IPN spodziewa się, że wśród odnalezionych ofiar będzie m.in. szef Kedywu Komendy Głównej AK gen. Emil Fieldorf »Nil« i rotmistrza Witolda Pileckiego. To kolejny etap przywracania godności zapomnianym bohaterom – powiedział reporter Polskiego Radia 24.

Na „Łączce” w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar, którymi często byli żołnierze antykomunistycznego podziemia. Dotychczas wydobyto szczątki ponad dwustu osób. Wśród nich zidentyfikowano między innymi majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Prace na Łączce były prowadzone przez IPN od 2012 roku.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

 

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP


______________________

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 12:35 i 14.35


Polecane

Wróć do strony głównej