Warszawa: uroczystość wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

W poniedziałek z „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny. Zostały odnalezione przez IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych na tak zwanej „Łączce”. Uroczystość relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.

2017-07-17, 13:42

Warszawa: uroczystość wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznych
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera "Ł" tzw. "Łaczka". Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

17.07.2017 Marcin Chmielnicki o uroczystościach na warszawskich Powązkach
+
Dodaj do playlisty

Wydarzenie odbyło kwaterze Ł, gdzie 7 Instytut Pamięci Narodowej zakończył ostatni, prowadzony od końca kwietnia, etap prac ekshumacyjnych. Poza ekspertami wzięło w nim udział ponad 200 wolontariuszy, prowadzonych przez wiceprezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił, że IPN od lat działa „aby ci, których mordowano strzałem w tył głowy, których potem skazywano na zapomnienie, aby ich odnaleźć, przywrócić nam wszystkim, przypisując im imiona i nazwiska”. Wyraził też nadzieję, że na Łączce powstanie Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślał Marcin Chmielnicki, część wydobytych szczątków czeka jeszcze na identyfikację, która pozwoli ustalić kolejne nazwiska.

- W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ministrów, a także mieszkańcy Warszawy. Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna pracę nad identyfikacją ciał. Nie będzie to proste, ponieważ te szczątki znajdowały się pod mogiłami dla osób zasłużonych w PRL-u. Zespół IPN spodziewa się, że wśród odnalezionych ofiar będzie m.in. szef Kedywu Komendy Głównej AK gen. Emil Fieldorf »Nil« i rotmistrza Witolda Pileckiego. To kolejny etap przywracania godności zapomnianym bohaterom – powiedział reporter Polskiego Radia 24.

Na „Łączce” w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar, którymi często byli żołnierze antykomunistycznego podziemia. Dotychczas wydobyto szczątki ponad dwustu osób. Wśród nich zidentyfikowano między innymi majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Prace na Łączce były prowadzone przez IPN od 2012 roku.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

 

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

REKLAMA


______________________

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 12:35 i 14.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej