more_horiz

Czy badania czytelnictwa odzwierciedlają rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 09:30
– Nie za bardzo jestem przekonany do wyników badań pokazujących poziom czytelnictwa w Polsce – powiedział prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. W audycji rozmowa na temat znaczenia literatury, czytelnikach i czytelnictwie w Polsce, a także twórczości Wojciecha Młynarskiego.
Audio
  • 30.07.17 prof. Ryszard Koziołek: przedstawiane statystyki nie są moim zdaniem odzwierciedleniem rzec rzeczywistego czytelnictwa
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Bibliotekarze i znawcy literatury od lat alarmują, że w Polsce spada poziom czytelnictwa. Według raportu Biblioteki Narodowej 63 procentksiążPolaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Prof. Ryszard Koziołek zaznaczył, że nie wierzy w podawane statystyki. Nie dlatego, że prowadzone są nierzetelnie, ale z powodu tego, że badania te odnoszą się jedynie do czytelnictwa książek.

– Wiem, że literatura utożsamiana jest najczęściej z książką. Jednak dla mnie jest czymś więcej. Rozumiem ją jako potrzebę obcowania z organizacją danego języka, która nie służy jedynie prostej komunikacji, ale także ekspresji, wyjaśnianiu, czy wizualizacji. Dlatego jestem przekonany, że Polacy, poprzez inne nośniki niż książki, mają do czynienia z literaturą. Do tych sposobów zaliczam kino, seriale, a także muzykę – powiedział były przewodniczący komisji przyznającej Nagrodę Literacką Nike.

Prof. Ryszard Koziołek wierzy, że chęć czytelnictwa nie ma prawa zaniknąć, gdyż jego zdaniem jest to konieczność człowieka posługującego się słowem mówionym. Musi on szukać literatury po to, by coś wyrazić i zrozumieć pewne rzeczy z otaczającego go świata.

Z prof. Ryszardem Koziołkiem rozmawiała Iwona Piętak.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 08:35


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem