Czy badania czytelnictwa odzwierciedlają rzeczywistość?

2017-07-30, 09:30

Czy badania czytelnictwa odzwierciedlają rzeczywistość?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

– Nie za bardzo jestem przekonany do wyników badań pokazujących poziom czytelnictwa w Polsce – powiedział prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. W audycji rozmowa na temat znaczenia literatury, czytelnikach i czytelnictwie w Polsce, a także twórczości Wojciecha Młynarskiego.

Posłuchaj

30.07.17 prof. Ryszard Koziołek: przedstawiane statystyki nie są moim zdaniem odzwierciedleniem rzec rzeczywistego czytelnictwa
+
Dodaj do playlisty

Bibliotekarze i znawcy literatury od lat alarmują, że w Polsce spada poziom czytelnictwa. Według raportu Biblioteki Narodowej 63 procentksiążPolaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Prof. Ryszard Koziołek zaznaczył, że nie wierzy w podawane statystyki. Nie dlatego, że prowadzone są nierzetelnie, ale z powodu tego, że badania te odnoszą się jedynie do czytelnictwa książek.

– Wiem, że literatura utożsamiana jest najczęściej z książką. Jednak dla mnie jest czymś więcej. Rozumiem ją jako potrzebę obcowania z organizacją danego języka, która nie służy jedynie prostej komunikacji, ale także ekspresji, wyjaśnianiu, czy wizualizacji. Dlatego jestem przekonany, że Polacy, poprzez inne nośniki niż książki, mają do czynienia z literaturą. Do tych sposobów zaliczam kino, seriale, a także muzykę – powiedział były przewodniczący komisji przyznającej Nagrodę Literacką Nike.

Prof. Ryszard Koziołek wierzy, że chęć czytelnictwa nie ma prawa zaniknąć, gdyż jego zdaniem jest to konieczność człowieka posługującego się słowem mówionym. Musi on szukać literatury po to, by coś wyrazić i zrozumieć pewne rzeczy z otaczającego go świata.

Z prof. Ryszardem Koziołkiem rozmawiała Iwona Piętak.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 08:35


Polecane

Wróć do strony głównej