Moneta „70-lecie Kultury Paryskiej” w obiegu od 10 sierpnia
10 sierpnia trafi do obiegu moneta Narodowego Banku Polskiego upamiętniająca „70-lecie Kultury Paryskiej”. O miesięczniku i jego znaczeniu dla Polski rozmawiali w Polskim Radiu 24 historyk, nauczyciel Ireneusz Wywiał i kustosz w Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jabłonka.
2017-08-07, 11:59
Posłuchaj
Miesięcznik „Kultura” wydawany był od 1947 roku, początkowo w Rzymie, a od 1948 roku w podparyskim miasteczku – Maisons-Laffitte. W gronie założycielskim pisma znaleźli się: Jerzy Giedroyc (pomysłodawca), Gustaw Herling-Grudziński, Zofia i Zygmunt Hertzowie oraz Józef Czapski.
Pismo, zgodnie z wolą jego redaktora – Jerzego Giedroycia, wydawane było do jego śmierci, czyli do 2000 roku. Na łamach „Kultury” publikowali m.in. Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Andrzej Bobkowski, Juliusz Mieroszewski i Jerzy Stempowski.
Jak podkreślił Ireneusz Wywiał, do „Kultury” pisali ludzie o bardzo różnych poglądach. – Polemizowali oni, kłócili się, ale w ramach miesięcznika. Ponadto twórcom chodziło też o zmianę polskiej mentalności. Można więc powiedzieć, że „Kultura” była bardzo poważną, intelektualną, ale niesłychanie ciężką pracą chociażby nad tymi dwoma aspektami istnienia miesięcznika – stwierdził gość.
Także Krzysztof Jabłonka zwrócił uwagę na różnorodność poglądów w piśmie. - "Kulturę" kupowali wszyscy, ponieważ pisali do niej zwolennicy i przeciwnicy różnych poglądów - i piłsudczycy, i endecja, i sikorszczycy – wyliczał gość.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Data emisji: 7.08.17
Godzina emisji: 10:45
Polecane
REKLAMA