"Możejki zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polsce i krajom bałtyckim"

2017-08-07, 15:55

"Możejki zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polsce i krajom bałtyckim"
Orlen Możejki jest litewską spółką, zajmującą się przetwarzaniem ropy naftowej. Należy do polskiego koncernu PKN Orlen. . Foto: orlen.pl / mat. prasowe

Portal TVP Info opublikował nagraną rozmowę byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ówczesnego prezesa PKN Orlen Jacka Krawca z lutego 2014 roku. Konwersacja odbyła się w warszawskiej restauracji Sowa i Przyjaciele. W trakcie rozmowy poruszona została kwestia rafinerii Orlen Możejki, znajdującej się na Litwie. Radosław Sikorski zapytał prezesa Orlenu czy w kwestii rafinerii chciałby podjąć jakieś ruchy. O rafinerii w Możejkach mówił w audycji Gorący Temat ekonomista Sławomir Horbaczewski.

Posłuchaj

07.08.2017 Sławomir Horbaczewski: „Dzięki temu, że to Polacy kupili Możejki, Rosjanie nie mogli położyć swojej łapy na tej rafinerii”
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem eksperta zakup rafinerii w Możejkach był słuszny. - W 2006 roku był dobry moment na zakup rafinerii w Możejkach, ponieważ Jukos miał problemy. To jest jedyna rafineria w krajach bałtyckich. Nad decyzją o zakupie rafinerii patronat objął prezydent Lech Kaczyński. To była bardzo mądra decyzja, zorientowana długoterminowo, ponieważ lepiej, by to Polacy byli w posiadaniu tej rafinerii, a nie Rosjanie – powiedział Sławomir Horbaczewski.

Jak podkreślał ekspert, Możejki zapewniają bezpieczeństwo ws. dostaw paliwa w całym regionie. - Inwestycja zapewnia bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polsce, ale i krajom bałtyckim. Bardzo mało się o tym mówi, ale wszelkie rezerwy paliwowe dla Litwy i Łotwy utrzymuje rafineria Możejki. Rafineria Orlenu na Litwie wytwarza 80 proc. paliw w tym kraju, 75 proc. na Łotwie i 60 proc. w Estonii – mówił ekonomista.

Według Sławomira Horbaczewskiego władze rosyjskie były bardzo zainteresowane przejęciem rafinerii w Możejkach. – Dzięki temu, że to Polacy kupili Możejki, Rosjanie nie mogli położyć swojej łapy na tej rafinerii. Strona rosyjska powodowała później różne problemy jak np. "awaria" ropociągu – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Orlen kupił litewską rafinerię w 2006 roku. Za rafinerię zapłacił ponad 2 miliardy 340 milionów dolarów. Była to wówczas największa polska inwestycja zagraniczna. W 2014 roku nie wykluczał jej sprzedaży. Obecnie - po podpisaniu  polsko-litewskiego porozumienia - rafineria co roku przynosi około 250 milionów dolarów zysku.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR

____________________ 

Data emisji: 07.08.2017

Godzina emisji: 15:08


Polecane

Wróć do strony głównej