Święto Wojska Polskiego w Warszawie: przemówienie prezydenta i defilada 1,5 tys. żołnierzy
Obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, parada wojskowa. Polacy w dniu narodowego święta cieszą się czasem pokoju i podziwiają swoją armię.
2017-08-15, 12:33
Posłuchaj
Przed oficjalnymi uroczystościami, o godz. 9.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą z okazji Święta Wojska Polskiego.
Masz św. za ojczyznę z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek mówił w homilii, że Armia Czerwona chciała nie tylko zniewolić Polskę, ale także chciała "zanieść na szablach" ideę rewolucji do krajów Europy zachodniej. Biskup Guzdek powiedział, że celem bolszewików było obalenie istniejącego porządku rzeczy, zbudowanego na chrześcijańskich wartościach, i zaprowadzenie nowego, bez odniesienia do Boga. Dodał, że w tym przełomowym momencie Polacy chwycili za broń gotowi oddać życie w obronie Ojczyzny. W mszy uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, między innymi prezydent Andrzej Duda wraz Pierwszą Damą, marszałkowie Sejmu i Senatu, minister obrony narodowej oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Obecni byli również generałowie i żołnierze. Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego
Następnie prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. To część głównych uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem najwyższych władz.
REKLAMA
Kulminacją obchodów święta była uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości złożył prezydentowi szef Sztabu Generalnego. Na maszt został wciągnięty prezydencki proporzec, a zwierzchnik Sił Zbrojnych dokonał przeglądu pododdziałów ustawionych w Alejach Ujazdowskich.
Uroczystość przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze rozpoczęła się w południe. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w swoim przemówieniu o wielkim znaczeniu zwycięstwa roku 1920.
- Wszyscy wtedy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, niezależnie od różnic w spojrzeniu na sytuację strategiczną, niezależnie od swoich ambicji - mówił prezydent.
Przed przemówieniem Andrzej Duda odznaczył Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dowódcę wojsk lądowych USA w Europie generała broni Bena Hodgesa. Order otrzymał za poprawianie relacji Polski i Stanów Zjednoczonych.
REKLAMA
Całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w dniu Święta Wojska Polskiego
Uroczysta defilada z udziałem 1,5 tys. żołnierzy
Zaraz po przemówieniu prezydenta rozpoczęła się uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział ponad 1500 żołnierzy, w tym, jak co roku, sojusznicy, m.in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni. Alejami Ujazdowskimi przedefilowali żołnierze różnych formacji, w tym 900 w kolumnach marszowych i blisko 500 w pojazdach. W paradzie brały udział pododdziały i poczty sztandarowe państw sojuszniczych i partnerskich.
Po defiladzie wojsko zaprezentuje się także na pikniku zorganizowanym przez Dowództwo Garnizonu Warszawa - będzie można obejrzeć wystawę poszczególnych jednostek, zostanie też wystawiony sprzęt.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
REKLAMA
W powiecie wołomińskim uroczystości upamiętniające bohaterów Bitwy Warszawskiej
W Ossowie trwają uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską. 97. lat temu podczas walk o stolicę polskie wojska pokonały bolszewików. Wiktoria pod Warszawą przyczyniła się do ostatecznego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. uroczystości w Ossowie rozpoczęła modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym śmierć księdza Ignacego Skorupki, który poległ pod Ossowem 14 sierpnia 1920 roku.
Wcześniej szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości odsłonił popiersia Marii Kaczyńskiej i kpt. Pawła Janeczka z BOR, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Bohaterów Bitwy Warszawskiej wspomina także Radzymin. Uroczystości o 9.00 rozpoczął Bieg 1920 - XXVI Półmaraton "Cud nad Wisłą".
W południe przy Cmentarzu Poległych w 1920 roku został posadzony Dąb Katyński, który upamiętnia majora Stanisława Stankiewicza zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. O 15.00 odbędą się uroczystości upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską przy Pomniku Wincentego Witosa.
W walkach o Radzymin poległo ponad 300 żołnierzy, a około 2700 zostało rannych lub zaginionych. Polegli spoczywają na radzymińskim cmentarzu, na którym o 17.00 rozpoczną się główne uroczystości upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.
REKLAMA
Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku relacjonują Ewa Wasążnik oraz Małgorzata Głogowska, reporterki Polskiego Radia 24.
Transmisja obchodów Święta Wojska Polskiego, w tym okolicznościowe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Polskie Radio 24/PAP/kaw/ip
REKLAMA