"Przetrwałam". O kobietach, które przeżyły wojnę
Książka „Przetrwałam” to 15 historii kobiet, które łączy fakt, że przeżyły piekło na ziemi. O tym, jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce, a także o tym, czy zagoiła się ich pamięć o tych traumatycznych wydarzeniach, mówiły w Polskim Radiu 24 autorki książki – Katarzyna Madoń-Mitzner i Maria Buko.
2017-09-17, 10:17
Posłuchaj
Jak podkreśliła Katarzyna Madoń – Mitzner, mimo że jest to powrót do bardzo bolesnych i trudnych rzeczy, wiele kobiet uważało, że jest to rodzaj misji – przekazywanie tych historii także w imieniu koleżanek, które nie przeżyły, a były z nimi.
- W naszej książce o swoich przeżyciach opowiadają już wiekowe kobiety, które mówią czym było życie po takim doświadczeniu, jak udało im się pracować, zakładać rodziny. Najtrudniej było rozmawiać o traumie poobozowej, o tym jakie konsekwencje były tych doświadczeń w życiu codziennym i jak potem zaważyło to na ich życiu rodzinnym, na ich bliskich. Zazwyczaj się o tym nie mówi. Mówi się o okropnościach wojny, ale rzadko o osobistych sprawach w tym kontekście – podkreśliła Madoń – Mitzner.
Maria Buko zaznaczyła z kolei, że "presja, by jak najszybciej wrócić do życia powojennego, budować nowe rodziny, wracać do pracy, rodzić dzieci spowodowała, że traumy nie zostały do końca przepracowane, przemyślane i dopiero w dojrzałym wieku mogły się wyrazić".
- Większość z tych kobiet była w momencie wyjścia z obozu, łagru czy więzienia, w wieku niespełna 30 lat. Czytając i słuchając tych opowieści myślimy o nich jak o dojrzałych osobach, kobietach a warto sobie uzmysłowić, że były to młode dziewczęta wrzucone w tak tragiczne okoliczności – podsumowała.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.
Polskie Radio 24
Data emisji: 17.09.17
Godzina emisji: 9:33
REKLAMA
____________________
REKLAMA