Katalonia. Ekspert o przyczynach kryzysu
Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wawrzyniec Konarski. Politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego na naszej antenie mówił o przyszłości Katalonii po referendum niepodległościowym, a także o tym, dlaczego w ogóle doszło do głosowania ws. secesji tego hiszpańskiego regionu.
2017-10-06, 14:49
Posłuchaj
Jak oceniał w PR24 prof. Wawrzyniec Konarski, problemy rządu w Madrycie, dotyczące ewentualnego odłączenia się Katalonii od Hiszpanii, to efekt „fundamentalnych błędów, popełnionych w latach 90. XX wieku przez światowe mocarstwa”.
Referendum w Katalonii - czytaj więcej
– Mam tu na myśli Kosowo, które było bazą do negacji ustalonych po II wojnie światowej reguł dotyczących nienaruszalności granic – wskazywał ekspert. – Jeżeli mamy na uwadze pomyślność całej Europy, jako całości, nie można otwierać puszki Pandory. To zawsze ma złe konsekwencje, pobudza do tego, by podobne ruch powstawały w innych regionach. Kosowo zatem stało się początkiem ciągu zdarzeń. To był niebezpieczny precedens – komentował politolog, wskazując m.in. na problemy dotyczące Naddniestrza czy Osetii Południowej.
Prof. Wawrzyniec Konarski podkreślił jednak na naszej antenie, że porozumienie między Madrytem a Katalonią jest jeszcze możliwe. Zdaniem eksperta, wymaga to jednak odsunięcia od negocjacji skrajnych polityków obu stron. Gość PR24 pozytywnie ocenił również próby mediacji ze strony środowisk kościelnych i prawniczych.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24
________________________
REKLAMA
Data emisji: 6.10.17
Godzina emisji: 13.15
Polecane
REKLAMA