Na czym polegał fenomen Powstania Wielkopolskiego?

W Poznaniu zakończyły się główne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta i regionu, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Olaf Bergmann, historyk.

2017-12-27, 18:08

Na czym polegał fenomen Powstania Wielkopolskiego?
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

27.12.17 prof. Olaf Bergman: Zwycięstwo powstania wielkopolskiego doprowadziło do tego, że Wielkopolska znalazła się granicach II Rzeczpospolitej.
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył prof. Olaf Bergmanm, Powstanie Wielkopolskie odegrało szczególną rolę podczas walk o granice zachodnią Polski, a tym samy o tereny najlepiej rozwinięte pod względem ekonomicznym, prężnie działające, a jednocześnie te, gdzie zachował się duch polskości.

Rozpoczęta 27 grudnia 1918 r. insurekcja była jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. - Zwycięstwo doprowadziło do tego, że Wielkopolska znalazła się granicach II Rzeczpospolitej – podkreślił prof. Olaf Bergman. - Fenomen tych walk tkwi w tym, że chociaż powstanie wybuchło w Poznaniu, to tam błyskawicznie się zakończyło, natomiast w ciągu kilku dni przeniosło się spontanicznie na pobliskie miejscowości powiatowe lub gminne. Tam Polacy potrafili się wspaniale zorganizować – dodał historyk.

Podczas uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że wolność była dla Wielkopolan sprawą, której nie wahali się poświęcić majątku i zaryzykować życia. - Tak niewiele razy w polskiej, tragicznej historii mieliśmy okazję mówić: "Chwała zwycięzcom". Tym bardziej możemy być dumni z naszych przodków, którzy swym czynem zadecydowali o przebiegu granic II Rzeczypospolitej. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest naszą dumą i wspólnym obowiązkiem - mówił marszałek.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

REKLAMA

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. Traktat Wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

Gospodarzem audycji był

Polskie Radio 24/kawa

___________________

REKLAMA

Data emisji: 27.12.17

Godzina emisji: 16.35

 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej