Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie w gabinecie Morawieckiego
We wtorek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego. Odwołani zostali między innymi: Antoni Macierewicz, Jan Szyszko, Witold Waszczykowski oraz Konstanty Radziwiłł.
2018-01-09, 12:37
Posłuchaj
09.01.18 Wystąpienie Mateusza Morawieckiego
Dodaj do playlisty
„Chciałbym z całego serca podziękować zarówno tym, którzy obejmują urzędy, jak i tym, którzy odchodzą po dwóch latach pracy. Gratuluję ponad dwóch lat dobrej pracy dla Polski, po to, żeby zmiana, którą zapowiadaliśmy w 2015 roku i wcześniej, była zmianą dobrą” – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Gratuluję premierowi Morawieckiemu odwagi i umiejętności dokonywania zmian nie tylko personalnych, ale także strukturalnych i organizacyjnych” – dodał prezydent.
„Gdy wchodzimy w rok 100-lecia odzyskania niepodległości czuję, że to ogromne zobowiązanie byśmy byli rządem wielkiej modernizacji Polski, ale dla ludzi, dla polskich rodzin, społeczeństwa, dla siły państwa” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
„Chciałbym, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem wszystkich Polaków, bo tylko z wszystkimi Rodakami uda się nam ta głęboka zmiana, by Polska była wielka i jak najsilniejsza” - dodał.
Rząd Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji
Odwołany został szef MON Antoni Macierewicz. Ministra zastąpił dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Natomiast na fotelu szefa MSWiA zasiądzie Joachim Brudziński, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu.
REKLAMA
Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego zastąpił wiceminister MSZ prof. Jacek Czaputowicz.
Odchodzi też minister środowiska Jan Szyszko, na którego miejsce powołany został dotychczasowy szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
Tekę stracił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Nowym ministrem został Łukasz Szumowski, kardiochirurg i dotychczasowy wiceminister nauki.
Są też zmiany strukturalne w Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Rozwoju, które dotychczas były kierowane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Resortem finansów pokieruje teraz Teresa Czerwińska, która w latach 2015-2017 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od 2017 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.
REKLAMA
Rozdzielone zostaje Ministerstwo Rozwoju. Powstaje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, na którego czele staje Jadwiga Emilewicz, wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Natomiast na ministra inwestycji i rozwoju został powołany Jerzy Kwieciński, dotychczasowy wiceminister rozwoju.
Andrzej Adamczyk został nowym ministrem infrastruktury, który wcześniej kierował resortem infrastruktury i budownictwa.
Skład Rady Ministrów:
Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów
REKLAMA
Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów
Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów
Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji
REKLAMA
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
Teresa Czerwińska, minister finansów
REKLAMA
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej
Henryk Kowalczyk, minister środowiska
REKLAMA
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury
Łukasz Szumowski, minister zdrowia
REKLAMA
Witold Bańka, minister sportu i turystyki
Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
Krzysztof Tchórzewski, minister energii
Beata Kempa, minister, członek Rady Ministrów
REKLAMA
Mariusz Kamiński, minister, członek Rady Ministrów
Na początku grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni później odbyło się powołanie przez prezydenta rządu Morawieckiego. Nowy premier został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju; b. premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.
W miniony czwartek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS; jednym z jego tematów była właśnie rekonstrukcja rządu. W piątek natomiast szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że na spotkaniu został przyjęty plan rekonstrukcji. O wtorkowym zaprzysiężeniu poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
„Rząd premiera Morawieckiego powstaje do końca kadencji” - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Dodał, że nie są zakładane kolejne tury rekonstrukcji.
REKLAMA
„We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie i powołanie ministrów; wręczyłem dokument szefowej Kancelarii Prezydenta” – dodał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
„We wtorek, o godz. 13.30. odbędzie się pierwsze posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego w nowym składzie” – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
REKLAMA
Data emisji: 9.01.2018
Godzina emisji: 12:00
Polecane
REKLAMA