more_horiz

Sejm o projektach dotyczących aborcji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 15:10
– Polska jest za życiem, w tej sprawie nie można stanąć pośrodku. Polacy chcą zakazu zabijania nienarodzonych dzieci – mówiła w Polskim Radiu 24 Kaja Godek, przedstawicielka komitetu #ZatrzymajAborcję. – Chcemy europeizacji prawa, które obowiązuje w Polsce. Polska ma bowiem jedno z najbardziej „barbarzyńskich” praw antyaborcyjnych na Starym Kontynencie – podkreślała z kolei Marcelina Zawisza z „Ratujmy Kobiety 2017”.
Audio
  • 10.01.18 Sejm o projektach dotyczących aborcji. Rozmowa z Marceliną Zawiszą
  • 10.01.18 Sejm o projektach dotyczących aborcji. Rozmowa z Kają Godek
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Jacek Turczyk

We wtorek Sejm będzie zajmował się dwoma obywatelskimi projektami dotyczącymi aborcji. Propozycja komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, którego pełnomocniczką jest Barbara Nowacka,  pozwala m.in. na tzw. aborcję na żądanie kobiety do 12. tygodnia ciąży.

– Chcemy europeizacji prawa, które obowiązuje w Polsce. Polska ma bowiem jedno z najbardziej „barbarzyńskich” praw antyaborcyjnych na Starym Kontynencie – przekonywała w Polskim Radiu 24 Marcelina Zawisza. – Mamy prawo, by decydować się na macierzyństwo w odpowiadającym nam terminie, to jest naszym prawem – dodawała. Oprócz tego, jak mówiła Zawisza, komitet chce również m.in. „rzetelnej edukacji seksualnej” i swobodniejszego dostępu do antykoncepcji. 

Krytycznie do projektu komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” w Polskim Radiu 24 odniosła się Kaja Godek. – Ta inicjatywa zakłada zabijanie dzieci na szeroką skale, na życzenie. To ciekawe, bo lewica dużo mówi o równości i równych prawach. Jak widać, ta równość polega na tym, ze można zabić każdego, bez ograniczeń – mówiła.

Komitet #ZatrzymajAborcję natomiast chce ograniczenia prawa aborcyjnego. Projekt polega na zniesieniu możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. – Dziś jest tak sformułowane prawo, że wystarczy podejrzenie choroby, by zabić dziecko. Łatwo się domyślić, że w polskich szpitalach zabija się dzieci „na wszelki wypadek” – mówiła Kaja Godek. –  Polska jest za życiem, w tej sprawie nie można stanąć pośrodku. Polacy chcą zakazu zabijania nienarodzonych dzieci – przekonywała.  

Z Marceliną Zawiszą rozmawiała Małgorzata Głogowska, a z Kają Godek Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/zz

___________________

Data emisji: 10.01.18

Godzina emisji: 14.35; 14.45


Zobacz także

Zobacz także