Jak walczyć z samotnością

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powierzyła Tracey Crouch funkcję ministra ds. samotności. Czy to rzeczywiście tak wielki problem we współczesnym świecie? Gościem Polskiego Radia 24 była psycholog dr. Elżbieta Sideris.

2018-01-21, 11:49

Jak walczyć z samotnością
mat. ilustracyjne. Foto: pexels / CC0

Posłuchaj

21.01.18 dr. Elżbieta Sideris: nie ma definicji samotności
+
Dodaj do playlisty

Badania wskazują, że osoby żyjące samotnie są bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Życie w pojedynkę wiąże się z zaniedbywaniem właściwej diety, ograniczeniem aktywności fizycznej a także dodatkowym stresem. Ten z kolei może doprowadzić do kłopotów z sercem.

- Nie ma definicji samotności – zauważyła dr. Elżbieta Sideris. – Samotność możemy rozumieć jako stan emocjonalnej pustki i odizolowania, ale co zrobić jeżeli ktoś robi to z wyboru i co w przypadku poczucia osamotnienia? – zastanawiała się gość audycji.

Zastanawiając się nad instytucją walczącą z samotnością ludzi, przede wszystkim zdaniem ekspertki trzeba byłoby się zastanowić, do jakich grup odbiorców chcemy dotrzeć. - Możemy pomóc dzieciom, aby nie rozwijały się w rodzinach dysfunkcyjnych, starszym i niepełnosprawnym, a także osobom, które żyjąc w społeczeństwie odczuwają osamotnienie. Nie można wrzucić jednak wszystkiego do jednego worka – przekonywała dr. Elżbieta Sideris.

W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z rodzinami, w których jest większa liczba dziadków niż wnuków. Według badań Polki coraz częściej stają się babciami dopiero po pięćdziesiątce, a mężczyźni zostają dziadkami dopiero po 55. roku życia.

O powołaniu brytyjskiego ministra do spraw samotności mówił również w audycji Adam Dąbrowski.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/km/pap

____________________ 

Data emisji: 21.01.18

Godzina emisji: 10.15


Polecane

Wróć do strony głównej