X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Premier: dziś walka o lepszą Polskę jest wykonaniem testamentu powstańców

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 14:45
Walka powstańców styczniowych była wielkim zobowiązaniem. Dzisiaj walka o lepszą Polskę, bardziej sprawiedliwą i zasobną, jest wykonaniem ich testamentu - powiedział premier Mateusz Morawiecki przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej bohaterów Powstania Styczniowego. Wystąpienie szefa rządu transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O znaczeniu Powstania Styczniowego mówił w PR24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Audio
  • 22.01.2018 Piotr Dmitrowicz: „Powstanie styczniowe było elementem wielkiej sztafety, która nas prowadziła do roku 1918”
  • 22.01.2018 Premier: dziś walka o lepszą Polskę jest wykonaniem testamentu powstańców
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości składania wieńców przed Bramą Straceń, z okazji 155. rocznicy Powstania Styczniowego. Warszawa, 22.01.2018.
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości składania wieńców przed Bramą Straceń, z okazji 155. rocznicy Powstania Styczniowego. Warszawa, 22.01.2018. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Premier Morawiecki podczas uroczystości z okazji 155. rocznicy tego polskiego zrywu niepodległościowego zaznaczył, że tym, którzy dzisiaj spierają się i mówią, że "powstanie może nie było potrzebne, warto przypomnieć, że ono zbudowało zupełnie inną rzeczywistość".

- Nie można było nie być Polakiem i nie walczyć o Polskę po Powstaniu Styczniowym, a plany zaborcy wówczas były zupełnie inne. Plany wyraził car Aleksander II w 1856 r. tu, w Warszawie, mówiąc m.in.: +żadnych marzeń panowie+, ale też wyraźnie dążąc do tego, aby Polska i Polacy zostali zrusyfikowani. Nawet walka o duszę chłopa polskiego wówczas miała fundamentalny charakter dla walki o niepodległość później. To właśnie ta licytacje o polskiego chłopa, o polską wieś (...) zakończona bardzo korzystnym dla chłopów uwłaszczeniem, doprowadziła do tego, że wszyscy oni stanęli w 1918 r. i 1920 r. w walce o niepodległą Rzeczpospolitą - mówił premier.

Jak dodał, dla uczczenia pamięci "tych naszych wielkich bohaterów sprzed 155 lat, dzisiaj tu stajemy". "Ja mam pełne przekonanie, że nie byłoby nas dzisiaj tutaj, w niepodległej Rzeczpospolitej, gdyby nie oni. Ich walka wtedy była wielkim zobowiązaniem i dzisiaj walka o lepszą Polskę, o urządzenie Polski bardziej sprawiedliwej, zasobnej jest wykonaniem ich testamentu" - podkreślił Morawiecki.

Według Piotra Dmitrowicza kilka lat poprzedzających powstanie było niezmiernie istotne. – W latach 60. XIX wieku w Kongresówce miały miejsce czasy ożywienia polskiego. To czas gdy nowe pokolenie Polaków wchodzi w dorosłe życie, Polaków którzy nie pamiętają klęski powstania listopadowego i marzą o wolnej Polsce – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem historyka Powstanie Styczniowe było elementem wielkiej sztafety, która nas prowadziła do roku 1918. - To niezwykle ważny element, do którego odwoływało się pokolenie II RP. Powstańcy styczniowi byli powszechnie szanowani. To była wojna partyzancka, przez szeregi powstańców przewinęło się 150 tysięcy żołnierzy. To był ważny element tożsamości dla ojców II RP, dla Józefa Piłsudskiego był to element odniesienia – wskazywał Dmitrowicz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

 

Polskie Radio 24/IAR/PAP

 

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 14:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka wojna Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:50
I wojna światowa wywróciła historię wielu państw i narodów o 180 stopni. Konflikt, w który po przeciwnych stronach barykady stanęli zaborcy, pozwolił Polsce na odzyskanie niepodległości po 123 latach. A wszystko zaczęło się od „bałkańskiego kotła”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska droga do odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:15
Wybuch I wojny światowej na nowo rozbudził nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości. Droga do wolności była długa i powrót Polski na mapy Europy okupiony został krwią setek tysięcy Polaków na frontach Wielkiej Wojny, ale w roku 1918 Polska odzyskała upragnioną niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kronika Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 15:55
„Kronika Powstania Styczniowego” to nowe wydawnictwo Polskiego Radia. Ta kolejna już radiowa monografia ma popularyzować historię naszego kraju. Powstanie styczniowe było największym zrywem niepodległościowym XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zesłańcze szlaki polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:41
Polscy zesłańcy, zasłużeni dla rozwoju Syberii często stawali się znanymi geografami lub antropologami. Co wnieśli w czasie swojego pobytu do dorobku naukowego? Gościem audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót” była dr Kunnej Takaahaj, doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski mit nowoczesności. "II Rzeczpospolita zmodernizowała się, ale niewystarczająco"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 21:16
Z polskimi mitami modernizacyjnymi związana jest postać Józefa Piłsudskiego, którego 150. rocznicę urodzin obchodziliśmy w czwartek. Czy jesteśmy narodem nowoczesnym i jakie nowoczesność niesie koszty? Mówili o tym w audycji W Gruncie Rzeczy historyk Michał Barcikowski "Christianitas" i publicysta Tomasz Wiścicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i losy powstańców styczniowych na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 13:13
Niemal 20 tysięcy powstańców styczniowych, w ramach represji po nieudanym zrywie niepodległościowym, zostało zesłanych na Syberię. Ich trudnym losom swoją uwagę poświęciła dr Swietłana Mulina, docent Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F.M. Dostojewskiego. W książce „Migranci wbrew swej woli. Adaptacja zesłanych powstańców styczniowych na Syberii Zachodniej” dokonała dogłębnej analizy polskich kolonii na dalekiej Syberii.
rozwiń zwiń