Co dalej z ustawą o IPN? „Nie widzę potrzeby wprowadzania zasadniczych zmian”
– Nie widzę potrzeby wprowadzania zasadniczych zmian. Przepisy są sformułowane jasno – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski. Publicysta „Gazety Polskiej Codziennej” w taki sposób odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała napięcie między Polską a Izraelem. Nad przegłosowaną przez Sejm inicjatywą prace rozpoczął Senat.
2018-01-31, 12:15
Posłuchaj
Jak podkreślał na naszej antenie Adrian Stankowski, przepisy zawarte w ustawie są „sformułowane jasno”, choć językiem prawniczym. – Charakteryzuje się on tym, że musi unikać kazuistyki, wyliczania określeń, za których używanie należy karać – wskazywał gość Polskiego Radia 24. – Skoro ambasador Izraela ma zastrzeżenia do prawniczych treści, powinna skonkretyzować zarzuty – dodawał publicysta, zauważając że „było wystarczająco dużo czasu na dialog”, a władze Izraela zaskoczyły stronę polską wywołaniem ostatniej burzy.
Zdaniem komentatora, w kontekście zmian w polskim prawie, kluczowa będzie praktyka dotycząca ich stosowania. – Jeżeli Izrael będzie w stanie wskazać na konkretne przypadki, które - jego zdaniem - są nadużywaniem prawa, będzie trzeba się nad sprawą pochylić – mówił Adrian Stankowski, zaznaczając że zapisy prawa, „chroniące polską godność”, w obecnych realiach są potrzebne, m.in. ze względu na to, jakie przekłamania dot. polskiej historii pojawiają się w świecie.
W ostatnich dniach Sejm uchwalił nowelizację ustawy i IPN. Zgodnie z projektem, każdy, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Premier Benjamin Netanjahu skrytykował te zmiany. W jego imieniu w czasie uroczystości w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, powiedziała, że zmiany w przepisach to fałszowanie historii.
REKLAMA
Więcej w rozmowie z Adrianem Stankowskim.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/IAR/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 31.01.18
Godzina emisji: 11.15
REKLAMA