Premier: obozy w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie

- Chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście – powiedział w orędziu premier Mateusz Morawiecki. Słowa premiera skomentował w Polskim Radiu 24 Jerzy Maria Nowak, wieloletni ambasador.

2018-02-01, 20:30

Premier: obozy w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie
Jan Maria Nowak. Foto: PR24/MS

Posłuchaj

1.02.18 Jerzy Maria Nowak o orędziu premiera Morawieckiego.
+
Dodaj do playlisty

- Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście. Jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli – mówił w czwartek premier. - Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom – kontynuował.

Jak podkreślił Jerzy Maria Nowak, orędzie premiera Morawieckiego było nakierowane przede wszystkim na wewnętrznego odbiorcę. - Nie ma w tym przemówieniu wiele pocieszających wieści z punktu widzenia sposobów rozwiązywania narastającego konfliktu z Izraelem, który dochodzi do apogeum – stwierdził.

Jego zdaniem, jest to walka z czymś słusznym, ale czymś, co nie ma miejsca. - Nikt poważny nie kwestionował tego, że jakoby nie było polskich obozów śmierci. Nie było mowy o współpracy państwa polskiego – wyjaśnił.

W opinii Nowaka, oba państwa powinny odnieść się do technik dyplomatycznych, „które od razu powinny być zastosowane w sytuacji narastającego kryzysu”. - Jedną z najprostszych technik jest danie sobie pewnego czasu na refleksję. Polska w tym przypadku nie stanęła na wysokości zadania. Na siłę uchwaliła rezolucję zamiast dać sobie chwilę odpoczynku. Należy też od razu pomyśleć nad tym, w jaki sposób zachować twarz – tłumaczył.

REKLAMA

Jan Maria Nowak odniósł się także w audycji do zmian kadrowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz złożył wniosek o powołanie na wiceministra dr. hab. Piotra Wawrzyka, dyrektorem generalnym służby zagranicznej został Maciej Szymański. Minister Czaputowicz rozwiązał gabinet polityczny, odwołano także m.in. 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata 2018 roku, 9 dyrektorów departamentów i 7 konsulów generalnych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 1.02.18

Godzina emisji: 20:06


 

REKLAMA

Data emisji: 1.02.18

Godzina emisji: 20:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej