E-recepty. Trwają testy programów pilotażowych systemu

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej elektroniczną receptę. Dzięki nowemu rozwiązaniu leki będą przepisywane zdalnie, bez konieczności wizyty w przychodni. Ma to wpłynąć na skrócenie kolejek do lekarzy. Ze statystyk wynika, że co trzecia wizyta w placówkach medycznych kończy się tylko wypisaniem recepty. O e-receptach mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego.

2018-02-27, 14:35

E-recepty. Trwają testy programów pilotażowych systemu
Do końca tego roku apteki mają zostać przystosowane do realizacji e-recept. . Foto: PIXABAY

Posłuchaj

27.02.2018 Jerzy Gryglewicz o e-receptach
+
Dodaj do playlisty

Projekt umożliwi wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Możliwość wystawienia recepty bez osobistego kontaktu  z pacjentem wpłynie na rozwój telemedycyny w Polsce.

Zdaniem Jerzego Gryglewicza wszystkie problemy z wdrażaniem systemów informatycznych napotykają na pewne bariery. - Tutaj wydaje się, że tą barierą będą sami lekarze, bowiem obecnie problemy w kwestii informatyzacji w służbie zdrowia wynikają z tego, że lekarze nie są w stanie zastosować nowych narzędzi informatycznych. To problem związany ze średnim wiekiem lekarza w Polsce, który wynosi 52 lata – mówił ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 zgodnie z projektem recepty będą w systemie. – To będzie system informatyczny, więc recept na papierze nie będzie. Po stronie aptek nie widzę barier informatycznych. Nie w każdym gabinecie lekarskim mamy jednak komputer. Wydaje mi się, że do identyfikacji wystarczy nr PESEL. Ewidentnie będzie można w tym systemie prześledzić wydawanie recept – to może poprawić efektywność w kwestii finansów – powiedział Gryglewicz.

Do końca tego roku apteki będą przystosowane do realizacji e-recept. Natomiast do końca przyszłego roku wszyscy lekarze powinni przepisywać leki elektronicznie. Rocznie wystawianych jest 160 milionów recept na leki refundowane.

REKLAMA

W Siedlcach i Skierniewicach ruszył pilotaż elektronicznych recept. Zgodnie z projektem ustawy, od stycznia 2019 roku wszystkie apteki będą miały obowiązek realizacji e-recept, a rok później (od stycznia 2020 roku) lekarze będą mogli wystawiać recepty w formie elektronicznej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 13:40


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej