Słowacja: zamieszanie polityczne po zabójstwie dziennikarza

Prezydent Słowacji Andrej Kiska wyraził w niedzielę opinię, że rozwiązaniem sytuacji, jaka wytworzyła się w następstwie zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej, może być albo głęboka rekonstrukcja rządu, albo przedterminowe wybory parlamentarne. Premier Słowacji Robert Fico oświadczył, że prezydent przeszedł na stronę opozycji, wzywając w niedzielę do rekonstrukcji rządu. O sytuacji politycznej na Słowacji  mówił w Polskim Radiu 24 politolog Michał Zborowski.

2018-03-05, 13:15

Słowacja: zamieszanie polityczne po zabójstwie dziennikarza

Posłuchaj

05.03.2018 Michał Zborowski: „Społeczeństwo jest oburzone zabójstwem”.
+
Dodaj do playlisty

27-letni Kuciak, pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk dziennikarz śledczy, został między 22 a 25 lutego zastrzelony wraz ze swą 27-letnią  partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy na południowym zachodzie Słowacji. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność Kuciaka.

Jak podkreślał Michał Zborowski, afera wokół zabójstwa Jana Kuciaka może pogrążyć partię Roberta Fico. - Prezydent i premier Słowacji wywodzą się z innych obozów politycznych, dlatego różnica zdań między nimi nie powinna dziwić. Premier Fico przegrał wybory prezydenckie z Kiską, co było olbrzymim zaskoczeniem. Zabójstwo dziennikarza wiązało się z aferą korupcyjną, która prowadzi do osób, które znajdują się w kręgu premiera Fico. Jednak obecnie poparcie dla Fico i narodowców jest wysokie, a opozycja jest rozdrobniona. Korupcja jest powszechna, nie ma takiej partii na Słowacji, o której można by powiedzieć, że nie było w niej przypadków korupcji – mówił politolog.

Na Słowacji po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka doszło do wielu marszów i demonstracji. W samej Bratysławie na ulice wyszło 25 tysięcy osób - szacują organizatorzy wydarzenia. Kolejne kilka tysięcy osób protestowało w kilkudziesięciu innych słowackich miastach. Demonstrujący domagali się rzetelnego wyjaśnienia śmierci dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Protestowali też przeciwko korupcji.

Według gościa Polskiego Radia 24 społeczeństwo jest oburzone zabójstwem. – Obecność włoskiej mafii na Słowacji sięga lat 90. Struktury państwa były słabe po rozpadzie Czechosłowacji, ponieważ były tworzone od zera, a elementy kryminalne z tego korzystały. Myślę, że słowacka policja i prokuratura nie są w stanie sobie poradzić z zabójstwem dziennikarza, ani z powszechną na Słowacji korupcją. Jest fala społecznego niezadowolenia, która zwraca się przeciwko premierowi Fico i może jeszcze rosnąć. Media na Słowacji nie są wolne, tylko są rękach biznesowych grup interesów powiązanych z rządzącą koalicją. Pytanie czy ktoś będzie w stanie wykorzystać to społeczne oburzenie – powiedział Zborowski.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 05.03.2018

Godzina emisji: 10:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej