Odejście od zmiany czasu? Kluczowa decyzja KE
Zmiana czasu zimowego na letni wypada w tym roku w ten wekeend - w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarów przestawiamy z godz. 2.00 na godz. 3.00 przez co będziemy spać o godzinę krócej. O tym, czy jest to ostatnia zmiana czasu w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pułról z Centrum Analiz Stowarzyszenia KoLiber. Gościem Polskiego Radia 24 był także autor programu Sonda 2 i publicysta naukowy Gościa Niedzielnego dr Tomasz Rożek.
2018-03-24, 09:52
Posłuchaj
Zniesienia zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie chce przede wszystkim PSL, które pod koniec zeszłego roku złożyło w Sejmie projekt odejścia od zmiany czasu. Projekt trafił jednak do zamrażarki, bo rząd stwierdził, że wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby niezgodne z dyrektywami unijnymi, bo zmianę czasu musiałyby przyjąć wszystkie kraje UE. Sprawą zajmuje się Komisja Europejska.
Tomasz Pułról ma nadzieję, że będzie to ostatnia zmiana czasu, lecz – jak dodał - biorąc pod uwagę to, jak wyglądają realia polityczne, nie jest to przesądzone. - Zgodziły się na to co prawda wszystkie kluby parlamentarne, ale jest to temat, który wymaga również decyzji na poziomie unijnym - nie tylko krajowym – wyjaśnił.
Dodał, że istnieje rozporządzenie, które reguluje kwestie harmonizacji zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie w całej UE i dominująca opinia prawna jest taka, że bez zgody UE Polska nie może tego zrobić.
- Musimy poczekać na to, co się wydarzy na forum unijnym. Na forum unijnym ten temat również powraca co jakiś czas. W tym roku pojawił się ze zwiększoną siłą niż zwykle, bo Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą Komisję Europejską, by ponownie zajęła się tym tematem, przeanalizowała zasadność utrzymywania zmiany czasu i - najlepiej - ją zniosła. Czekamy więc na decyzję KE – oznajmił.
REKLAMA
Z kolei jak zaznaczył dr Tomasz Rożek, komplikacje związane z przesunięciem czasu i dyskomfort jaki to powoduje są spore. - Istnieją m.in. komplikacje związane z działaniem gospodarki. Systemy bankowe niby przestawiają się automatycznie, ale jednak trzeba to sprawdzić. Kolej musi raz w roku czekać godzinę w polu, musi wszystko przestawiać o godzinę. To tylko niektóre przykłady. Sprawa byłaby dużo łatwiejsza gdyby zmiany czasu nie było - przekonywał dr Rożek.
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Data emisji: 24.03.18
Godzina emisji: 8:33, 11:15
REKLAMA
REKLAMA