Wielkanocne tradycje w Europie
Choć w całym Kościele katolickim liturgia świąt Wielkiejnocy jest taka sama, to w każdym kraju panują odmienne zwyczaje związane z tym czasem. W Polskim Radiu 24 sprawdziliśmy, jak świętują m.in. Węgrzy, Francuzi czy Szwajcarzy.
2018-04-01, 11:15
Posłuchaj
– Uniwersalność Kościoła jest rzeczą zupełnie niezwykłą. Gdziekolwiek jesteśmy na świecie, we Francji, Belgii, Afryce czy Indiach, mamy tę samą liturgię Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania – mówił w rozmowie z PR24 dr Kazimierz Szałata, filozof i teolog. Ekspert zaznaczył jednak, że w każdym kraju panują inne zwyczaje.
– We Francji w Wielką Sobotę nie ma święcenia pokarmów, choć w niektórych parafiach, polskich, taki zwyczaj jest utrzymywany – wskazywał gość Polskiego Radia 24. – W Wielki Piątek natomiast we wszystkich miastach, dużych i małych, odbywają się drogi krzyżowe – dodawał. Szczególny zwyczaj towarzyszy natomiast porankowi Wielkiejnocy. – Po śniadaniu dzieci wychodzą np. do ogrodu w poszukiwaniu różnych „czekoladowych cudów”: baranków, jajek, zajączków – dodawał dr Kazimierz Szałata.
W Szwajcarii tłumnie obchodzona jest Wigilia Paschalna. – Wówczas na nabożeństwo przychodzą całe rodziny, są też ludzie, którzy w ciągu roku rzadko pojawiają się w świątyni. Przychodzą oni do kościoła, by świadomie przeżyć tajemnicę paschalną – wskazywał ks. prof. Ignacy Bokwa. Duchowny podkreślał przy tym, że w Szwajcarii nie odprawia się porannej mszy rezurekcyjnej. Poniedziałek Wielkanocny jest tam, podobnie jak w Polsce, dniem wolnym od pracy. – Jednak niewiele osób wówczas pojawia się w kościołach – mówił.
Więcej o tradycjach wielkanocnych w Europie w całej audycji, którą przygotowała Małgorzata Glabisz-Pniewska.
Polskie Radio 24/zz
____________________