Premier Morawiecki zapowiedział udogodnienia dla rodzin, firm i seniorów
Podczas konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki zapowiedział udogodnienia dla rodzin, przedsiębiorców, seniorów, uczniów i kierowców. Konwencję PiS skomentowali w PR24 Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. Adama Smitha), Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”), dr Piotr Zakrzewski (politolog z UKSW), Krzysztof Losz ("Nasz Dziennik") oraz Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR
2018-04-14, 18:15
Posłuchaj
Zdaniem Wojciecha Wybranowskiego w sobotnie południe podczas konwencji PiS w Warszawie wysłuchaliśmy najlepszego przemówienia premiera. - PiS pokazał, że ma pomysły, a opozycja nie ma nic do zaproponowania oprócz odsunięcia PiS od władzy. To było najlepsze wystąpienie premiera Morawieckiego, lepsze nawet od wcześniejszej mowy prezesa Kaczyńskiego. Premier mówił z werwą, odważnie i śmiało. Odpowiednio gestykulował i żartował, a także wbił kilka szpil PO. Po raz pierwszy Morawiecki wyszedł z formy sztywnego technokraty i był pełnokrwistym, pełnym życia politykiem – powiedział dziennikarz.
W ocenie Piotra Zakrzewskiego dzięki zmianom PiS może odzyskać poparcie wyborców. – Przez propozycje i wyjście do ludzi PiS próbuje zerwać z negatywnym przekazem, który powstał kilka tygodni temu. Te propozycje utrzymują nurt wsparcia socjalnego określonych grup, a z drugiej strony są ukłonem w kierunku przedsiębiorców. Te dwa czynniki mogą wzmocnić pozycję PiS i umożliwić powrót do poprzednich wyników w sondażach – wskazywał politolog.
Komentatorzy odnieśli się do propozycji zmian w obrębie polskiej gospodarki. W ocenie Andrzeja Sadowskiego polskie firmy zabija interpretacja podatków. - Niższe składki ZUS oraz niższe stawki podatku CIT powinny zostać wprowadzone od jutra. Nie sama wysokość opodatkowania, ale zakaz jakiejkolwiek interpretacji jest ważny. Jeśli w Polsce chce się dokonać uszczelnienia systemu podatkowego, to najlepszym sposobem jest jego radykalne uproszczenie. Jest wyjątkowa szansa, by wyrzucić złe ustawy o podatkach, by zrobić to na nowo, nawet eliminując podatek CIT – mówił przewodniczący Centrum im. Adama Smitha.
Krzysztof Losz, publicysta „Naszego Dziennika”, zauważył, że wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było jednocześnie przedstawieniem programu jego ugrupowania, m.in. przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Dodał, że zapowiedziane reformy społeczno-gospodarcze, pod warunkiem ich sprawnej realizacji, pozwolą partii rządzącej na poprawę sondażowych wyników.
REKLAMA
– Myślę, że podobna konwencja powinna odbyć się w momencie zmiany rządu. Mogłaby stanowić motor napędowy dla PiS i jednocześnie sprawić, że opinię publiczną mniej zajmowałyby sprawy dotyczące nagród dla ministrów. W kraju z każdym rokiem przybywa emerytów, a koszty nauki wzrastają, dlatego troska o kwestie społeczne jest niezwykle ważna. Z politycznego punktu widzenia zapowiedzi zmian są dobrym krokiem ze strony partii rządzącej – wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.
Wśród propozycji, które przedstawił premier Morawiecki, najwięcej miejsca poświęcono kwestiom społeczno-gospodarczym. Jednak szef rządu wspomniał również o inwestycjach infrastrukturalnych, w tym o modernizacji dróg lokalnych, trasach Via Carpatia oraz Via Baltica, a także o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
– Padła kwota 5 mld złotych, które mają zostać przeznaczone na naprawę i rozbudowę dróg gminnych i powiatowych. Pytanie dotyczy tego, skąd wezmą się wspomniane środki, które na pewno bardzo by się przydały. Według różnych szacunków wynika, że na poprawę jakości dróg w naszym kraju potrzeba 100 mld złotych. Skala potrzeb jest tak duża, że bez wsparcia ze strony państwa ten proces może wydłużyć się do 50-60 lat – ocenił Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Prof. Mirosław Grewiński, ekspert ds. polityki społecznej z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, podkreślił, że nowe propozycje partii rządzącej dotykają niezwykle istotnych sfer życia Polaków. Zauważył, że jednym z najważniejszych pomysłów jest wyprawka dla uczniów w wysokości 300 zł.
REKLAMA
– Jest to na pewno ciekawy pomysł. Jeśli na to wsparcie i na inne, które zostały zapowiedziane, znajdą się pieniądze, to wszystkie one będą dużą pomocą dla Polaków. Do tej pory były konsekwentnie wdrażane, więc myślę, że podobnie będzie z tymi najnowszymi zapowiedziami. Jednak na pewno będzie to niezwykle kosztowne – dodał prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Maria Furdyna.
Polskie Radio 24/PAP/IAR
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 14.04.2018
Godzina emisji: 14:06
REKLAMA
REKLAMA