Reprywatyzacja. Jan Popławski o kamienicy przy ul. Dahlberga 5
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji warszawskiej bada zwrot kamienicy przy ul. Dahlberga 5 na stołecznej Woli. W Polskim Radiu 24 komentarz Jana Popławskiego ze stowarzyszenia „Miasto jest Nasze”.
2018-04-16, 16:50
Posłuchaj
W grudniu 2006 roku prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o ustanowieniu użytkowania wieczystego nieruchomości przy Dahlberga 5 na okres 99 lat na rzecz dwójki nowych właścicieli. Miasto zachowało 4/12 udziału w tej nieruchomości. Jak wskazywał na naszej antenie Jan Popławski, to „nowa sytuacja” w kontekście spraw dotychczas rozpatrywanych prze komisję weryfikacyjną.
– Miasto nie robiło nic. Nie udzielało lokatorom informacji, nie udostępniało danych dotyczących sprawy. Tymczasem, miasto będące w jednej trzeciej udziałowcem nieruchomości, którą zwróciło, mogło pomóc lokatorom – mówił gość Polskiego Radia 24. – Miasto było współudziałowcem „czyszczenia kamienicy”. Biernie się temu przyglądało, choć miało prawne możliwości, żeby się temu sprzeciwić – dodawał komentator.
Wiceszef komisji weryfikacyjnej, Sebastian Kaleta, zarzucił stołecznemu ratuszowi brak reakcji na dramatyczną sytuację lokatorów po reprywatyzacji, którym podnoszono czynsze, grożono eksmisją. Według Kalety w czerwcu 2007 roku ówczesny burmistrz dzielnicy Wola, członek PO, Marek Andruk, spotkał się „ze znanym kolekcjonerem kamienic” Markiem M., który oświadczył, że celem jego aktywności jest to, żeby podnosić mieszkańcom czynsze aż wpadną w spiralę zadłużenia, a następnie doprowadzić do ich eksmisji. Jak mówił Kaleta, „w 2007 roku PO zarządzająca Warszawą miała pełną świadomość, jakie działania zamierza podejmować Marek M. w kamienicach, które przejął on w procesie reprywatyzacji"”.
Więcej w rozmowie z Janem Popławskim.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.
Polskie Radio 24/IAR/zz
__________________
Data emisji: 16.04.18
REKLAMA
Godzina emisji: 13.45
Polecane
REKLAMA