40-lecie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim
29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o formowaniu się organizacji, a także działaniach Służby Bezpieczeństwa PRL przeciwko niej, mówił współzałożyciel WZZ, Krzysztof Wyszkowski.
2018-04-28, 16:44
Posłuchaj
– Jeszcze przed założeniem WZZ do naszego środowiska, środowiska Komitetu Obrony Robotników, wszedł bardzo bystry, a także niesłychanie zły człowiek Edwin Myszk [współpracownik SB – przyp. red.]. On wówczas podjął różne działania (…) – wspominał w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski. – Służba Bezpieczeństwa rozpracowywała mnie i mojego brata już od 1975 roku. Byliśmy „wrogami komunizmu”. A Edwin Myszk od początku starał się mnie wciągnąć w jakieś szpiegostwo, terroryzm – dodawał współzałożyciel WZZ.
– (…) po poinformowaniu w Warszawie, że zakładamy w Trójmieście WZZ (…), Myszk bardzo chciał być umieszczony w deklaracji założycielskiej organizacji. Od razu chciał „być w czołówce”, miałem przeczucie, że coś jest z nim nie w porządku. Ale on się „pchał na afisz”. Kolejnym człowiekiem, który w późniejszym czasie „pchał się na afisz”, był Lech Wałęsa – mówił Krzysztof Wyszkowski.
Impulsem do powstania WZZ na Pomorzu, z inicjatywy m.in. Krzysztofa Wyszkowskiego i Andrzeja Gwiazdy, było powołanie do życia w lutym 1978 roku Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach – pierwszej w PRL niezależnej od władz organizacji związkowej, stawiającej sobie za cel zaktywizowanie środowiska robotniczego i nadanie jego działaniom form organizacyjnych. Głównym animatorem Komitetu w Katowicach był związany z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela Kazimierz Świtoń.
Więcej w całej rozmowie z Krzysztofem Wyszkowskim, którą przeprowadził Dawid Grygorcewicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/zz
__________________
Data emisji: 28.04.18
Godzina emisji: 15.35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA