X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzeczniczka rządu: tylko dialog może doprowadzić do kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 13:49
- Jeżeli dojdzie do zawieszenia protestu, to będzie to bardzo dobra decyzja za którą dziękuje – oświadczyła w Polskim Radiu 24 rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. – Nic poza dialogiem i pracą przy jednym stole nie jest w stanie doprowadzić do kompromisu i znalezienia najlepszych rozwiązań – dodała.
Audio
  • 27.05.18. Joanna Kopcińska: tylko dialog może doprowadzić do kompromisu.
Joanna Kopcińska
Joanna Kopcińska Foto: PAP/Rafał Guz

W niedzielę protestujący w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych poinformowali, że zawieszają swój protest. "Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie" - powiedziała Iwona Hartwich z komitetu protestacyjnego.

- Decyzję o zawieszeniu protestu odbieram jako dobrą wolę do dalszej pracy. Nie mówię, że wszystko jest w porządku. Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić. Liczę, że wciąż będziemy pracować nad kolejnymi rozwiązaniami – powiedziała Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu zaznaczyła, że nie dziwi się emocjom, które narosły wokół protestu. - Przed nami praca, dobrze by było gdybyśmy połączyli siły. Możemy się różnić w poglądach politycznych, ale jesteśmy zgodni, że należy wyciszyć emocje i pracując znaleźć najlepsze rozwiązania – mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Kopcińska.

- To, że z 29 postulatów jakie otrzymaliśmy w spadku po poprzednim rządzie udało się zrealizować 10, a 5 jest w trakcie realizacji to pokazuje, że dostrzegamy problemy środowiska osób niepełnosprawnych i proponujemy konkretne rozwiązania – zaznaczyła rzeczniczka rządu.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Wprowadzono również ustawę gwarantującą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/km/pap

_____________________

Data emisji: 27.05.18

Godzina emisji: 13.10

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Sejmowa podłoga nie jest miejscem do protestów trwających ponad miesiąc”

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 09:25
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa w Sejmie od 18 kwietnia. – Klasa polityczna jest tym protestem zmęczona, jak i zmęczone jest społeczeństwo. PiS zaczęło grać w dziwaczną grę z protestującymi. Mimo że sympatia społeczna nieco odwraca się od protestujących, to PiS jest stroną przegraną tego protestu – mówił w audycji Debata Poranka Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego. Protest komentował też Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o porozumieniu opozycji ws. protestu niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 16:30
Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów, Nowoczesnej, Kukiz'15, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem i Platformy Obywatelskiej podpisali pod Sejmem „Pakt solidarnościowy na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunek i opiekunów”. Gośćmi Rozmowy PR24 byli Marek Sowa z Nowoczesnej i Michał Szczerba z PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Publicyści o proteście w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 19:00
W Sejmie trwa protest niepełnosprawnych i ich opiekunów. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o możliwościach zakończenia protestu, mówili Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej, Tomasz Walczak z Super Expressu i Marcin Makowski z Do Rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest niepełnosprawnych zawieszony. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 10:33
Opiekunowie osób niepełnosprawnych zawieszają protest w Sejmie. "Z dniem dzisiejszym, po 40 trudnych dniach, zawieszamy protest" - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze. Gośćmi audycji 7x24 byli Ryszard Czarnecki (PiS), Michał Szczerba (PO), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Paweł Kobyliński (Nowoczesna), Piotr Apel (Kukiz’15) i Mirosław Maliszewski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest osób niepełnosprawnych zawieszony. Bilans

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:54
- Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bakalarczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW, Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń