Prof. Zbigniew Krysiak: dotychczasowe zeznania przed komisją ds. VAT są szokujące

2018-10-24, 14:52

Prof. Zbigniew Krysiak: dotychczasowe zeznania przed komisją ds. VAT są szokujące
Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska Andrzej Czuma zeznaje przed Komisją Śledczą ds. VAT.Foto: PAP/Tomasz Gzell

– Zeznania powinny ujawnić, kto zezwalał na realizowanie przestępstw, funkcjonowanie mafii i kto uczestniczył w tym procederze – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. W środę, przed komisją śledczą ds. VAT stawił się Andrzej Czuma, minister sprawiedliwości w czasach rządu koalicji PO-PSL.

Posłuchaj

24.10.18 prof. Zbigniew Krysiak: „Luka VAT-owska w całej Europie jest równa budżetowi Unii Europejskiej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Komisja śledcza kontynuuje przesłuchania byłych ministrów sprawiedliwości – w ubiegłym tygodniu przed jej członkami stanął Zbigniew Ćwiąkalski. Zeznał on między innymi, że w 2008 r., wyłudzenia VAT nie były grupą przestępstw dominujących, a przestępczość, w tym ta gospodarcza, spadała.

– Dotychczasowe zeznania są szokujące. Ministrowie odpowiedzialni za monitorowanie i prewencję, jeśli chodzi o przestępstwa zorganizowane, stwierdzają, że nikt ich nie informował o tych sprawach. Jest to niepoważne. Przecież to właśnie oni, posiadając odpowiednie służby, szerokie zaplecze i narzędzia, powinni diagnozować, a także przekazywać wiadomości na temat przestępstw gospodarczych ministrowi finansów. Nie może być takiej sytuacji, że jedno ministerstwo czeka na drugie – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

Wedle różnych szacunków, z powodu luki w podatkach VAT w latach 2008-2015, do budżetu państwa mogło nie wpłynąć od 200 do 265 mld złotych. Andrzej Czuma był ministrem od stycznia do października 2009 roku. Przedstawiciele komisji twierdzą, że te kilka miesięcy to bardzo ważny okres w całej sprawie, gdyż to właśnie wtedy nastąpiło tąpniecie we wpływach VAT-owskich.

– Ten znaczący skok zwrotów z tytułu podatku VAT zauważalny jest już od 2008 roku, gdy władzę przejęła Platforma Obywatelska. Ministrowie sprawiedliwości powinni zauważyć, że kary finansowe z tytułu przestępstw karno-skarbowych są na tak niskim poziomie, że opłacało się kraść miliardy, by ewentualnie zapłacić zdecydowanie mniejsze kwoty – podkreślił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 24.10.2018

Godzina emisji: 13.35

Polecane

Wróć do strony głównej