Wybory prezydenckie w Gruzji. Zwycięży prozachodnie nastawienie
– Prorosyjskość nie jest obecna w polityce gruzińskiej. Istotne jest to, że wszyscy liczący się kandydaci obrali kierunek proeuropejski – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, w jaki sposób na politykę wewnętrzną i zagraniczną Gruzji mogą wpłynąć wybory prezydenckie, których pierwsza tura odbyła się 28 października.
2018-10-28, 17:09
Posłuchaj
To, kto zostanie prezydentem Gruzji ma również znaczenie dla naszego kraju. Zwrócił na to uwagę Jarosław Guzy. Podkreślił, że państwo to jest jednym z tych, które z obszaru postsowieckiego aspirują do uczestnictwa w zachodnich strukturach.
– Kurs prozachodni jest w Gruzji oczywisty. Wybory prezydenckie mogą w pewnym stopniu określić jego siłę. Rozstrzygające dla wyniku będą zapewne problemy wewnętrzne, które dotykają to państwo. Jednak wszyscy liczący się kandydaci są zorientowani na politykę proeuropejską i proatlantycką – wskazał ekspert.
Jarosław Guzy podkreślił, że marzeniem Gruzinów jest poprawa sytuacji życiowej, a także zwiększenie bezpieczeństwa, a to utożsamiają z Europą Zachodnią. – Zagadką jest to, jak dalej będzie układała się polityka wewnętrzna państwa. Ma to duże znaczenie dla dalszego zbliżania się z Zachodem. Poprawa warunków życia w Gruzji oraz wykorzystanie szans, jakie daje ten kraj, to wyzwanie dla każdego ugrupowania, które obejmie władzę. Dlatego wybory prezydenckie należy traktować również jako plebiscyt wobec rządzącego Gruzińskiego Marzenia – wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.
O atmosferze panującej w Gruzji podczas wyborów prezydenckich, a także o poszczególnych kandydatach mówił również Maciej Jastrzębski, wysłannik Polskiego Radia do Tbilisi.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
---------------------------
Data emisji: 28.10.2018
Godzina emisji: 16.06
REKLAMA