Polacy podzieleni w Święto Niepodległości. Komentarze

- Pierwszymi, którzy zagospodarowali 11 listopada byli narodowcy oraz inne środowiska z nimi związane. Obecnie wejście w to jakiegoś liczącego się ugrupowania politycznego czy organizacji to kwestia dość skomplikowana – powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Piotr Zaremba (Dziennik Gazeta Prawna).

2018-10-31, 15:06

Polacy podzieleni w Święto Niepodległości. Komentarze
Marsz Niepodległości (zdjęcie archiwalne). Foto: Cinematographer/Shutterstock

Posłuchaj

31.10.18 Temat dnia: Piotr Zaremba i Piotr Dmitrowicz o Święcie Niepodległości
+
Dodaj do playlisty

Pomimo wcześniejszych prób porozumienia Prawa i Sprawiedliwości z organizatorami tegorocznego Marszu Niepodległości, nie udało się osiągnąć konsensusu. Jak poinformowała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, politycy tej partii nie wezmą udziału w marszu, który już od kilku lat odbywa się regularnie 11 listopada w Warszawie.

- Myślę, że to jest konsekwencja sytuacji, która ukształtowała się kilka lat temu. Pierwszymi, którzy to święto zagospodarowali byli właśnie narodowcy i środowiska z nimi związane. Parę lat temu próbował coś w tej sprawie zrobić Bronisław Komorowski. Zorganizował on w pewnym sensie "konkurencyjną" imprezę, odbywającą się kilka godzin przed zasadniczym marszem – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Zaremba.

Naszym gościem był także historyk i publicysta Piotr Dmitrowicz, który mówił o tym, w jaki sposób Święto Niepodległości obchodzono w  II RP. - Pamiętajmy, że faktycznie 11 listopada 1918 roku tylko część Polski była wolna. Jeśli spojrzymy na to, na przykład z perspektywy Lwowa, gdzie trwały walki, to tam niepodległej Polski jeszcze nie było. I takich miejsc było bardzo wiele - przypomniał historyk.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 31.10.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 13.35

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej