"Książka Historyczna Roku". Również dla fascynatów historii

- Są książki naukowe, które prezentują naprawdę wysoki poziom, często ciekawe, z ogromną ilością fascynujących informacji, ale jednak podawane w konwencji naukowej, z przypisami. Stąd druga kategoria książek popularnonaukowych  - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, przewodniczący jury konkursu "Książka Historyczna Roku", którego lauretów poznamy już we wtorek. 

2018-11-18, 14:48

"Książka Historyczna Roku". Również dla fascynatów historii
Statuetki przyznawane laureatom konkursu "Książka Historyczna Roku". Foto: TVP

Posłuchaj

18.11.18. Prof. Antoni Dudek o konkursie "Książka Historyczna Roku"
+
Dodaj do playlisty

Konkurs jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizję Polską oraz Narodowe Centrum Kultury po raz jedenasty. W tym roku wydawnictwa i rektorzy szkół wyższych zgłosili do konkursu 89 publikacji. Jury Konkursu o Nagrodę imienia Oskara Haleckiego nominowało 26 tytułów, spośród których wyłoni zwycięzców w czterech kategoriach: "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku", "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX", "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku" i 
"Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku".

- Jest naprawdę co czytać, te książki są świetnie napisane. Choćby znakomita publikacja Grzegorza Sieczkowskiego "Zima stulecia" z 1978 na 1979 rok, która sparaliżowała Polskę epoki Edwarda Gierka. Jest świetna książka Krzysztofa Potaczały "To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i Bieszczadów", o zapomnianym epizodzie wymiany terytoriów między Polską z Związkiem Sowieckim. W 1950 roku towarzysze radzieccy złożyli nam propozycję nie do odrzucenia. Zabrali nam 500 kilometrów kwadratowych w okolicach Hrubieszowa, a dali za to 500 kilometrów lasów bieszczadzkich - tłumaczył prof. Antoni Dudek.

W kategorii książek popularnonaukowych są też pozycję dotyczące wielkich sporów. W tym kontekście gość Polskiego Radia 24 wymienił książkę Piotra Gursztyna "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?".

Więcej w nagraniu. Z prof. Antonim Dudkiem rozmawiał Witold Banach

Data emisji: 18.11

Godzina emisji: 13.06

PR24/tj


Polecane

Wróć do strony głównej