more_horiz

Jarosław Porwich: rozwarstwienie społeczne nie powinno rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 09:45
- Wśród samorządowcy ale także ministrów czy parlamentarzystów są tacy, którzy dobrze wykonują swoją pracę ale i tacy, którzy podchodzą do obowiązków w sposób ambiwalentny – mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni) odnosząc się do propozycji podniesienia płac samorządowców.
Audio
  • 30.01.19 Jarosław Porwich o zarobkach samorządowców
Jarosław Porwich
Jarosław PorwichFoto: PR24

Samorządowcy walczą o wyższe pensje, prezydent miasta miałby otrzymywać około 20 tys. miesięcznie. Projekt zmian uposażeń firmowany jest przez Związek Miast Polskich. Propozycję dotyczą osób, które zostały powołane na stanowisko w drodze wyboru (np. wójtowie, burmistrzowie).

Jarosław Porwich zaznaczył, że zarobki powinny zależeć od aktywności poszczególnych osób. – Można wprowadzić  pewnego rodzaju mierzalność tego, co osoby na wysokich stanowiskach robią. Jest wiele grup zawodowych, którym warto podnieść wynagrodzenia. Te problemy nie pojawiły się dzisiaj, teraz wszyscy chcą pieniędzy, ale nie dajmy się zwariować. Wystarczy spojrzeć na oświadczenia majątkowe samorządowców to dowiemy się wielu bardzo interesujących rzeczy. Takie doprowadzą do wzrostu rozwarstwienia społecznego, podchodzę do tego negatywnie – stwierdził gość audycji.

Poseł odniósł się także do trwających prac nad nowelizacją ustaw dotyczących m.in. jawności zarobków w NBP. - W bardzo wielu firmach i podmiotach gospodarczych wynagradzania są utajnione. Być może powinny być wszędzie jawne, ja za tym rozwiązaniem też bardzo często optowałem, jednak takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z drugiej strony nie życzyłbym sobie, żeby podrzędny urzędnik, referent jakiejś instytucji zarabiał kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, to jest nieetyczne i niesmaczne. Zarobki powinny być adekwatne do wkładu wnoszonego w rozwój danej firmy. Jeżeli ktoś tylko za pełnienie jakiejś funkcji, a nie wykonywanie obowiązków dostaje takie kwoty, to absolutnie nie godzę się na to - podkreślił.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 07:10

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem